Pekka Rinne ja Tuukka Rask joutuivat pettymään – maalivahtipalkinto toiseen osoitteeseen

Suurinosa NHL-joukkueista päättivät runkosarjansa viime yönä, ja ainoastaan Florida Panthers ja Boston Bruins ottelevat vielä keskenään ennen pudotuspelien alkua. Tähän aikaan kaudesta aletaan myös miettimään tulevia yksilöpalkintojen voittajia, joista muutama on jo varmistunut.
Edmonton Oilersin Connor McDavid hankki itselleen toisen perättäisen Art Ross -pokaalin, kun hän jäi pistetilaston kärkipaikalle tehoin 41+67=108. Maurice ”Rocket” Richard -pokaali menee tuttuun osoitteeseen, kun Aleksandr Ovetshkin voitti 49 maalillaan uransa seitsemännen maalikuninkuuden.
Tilastoista voidaan tarkistaa myös kolmas palkinto. Vähiten maaleja päästänyt maalivahti, tai maalivahdit, saavat runkosarjan jälkeen William M. Jennings -pystin. Pitkään näytti siltä, että Nashvillen suomalaisvahti Pekka Rinne olisi saanut kyseisen kunnian, mutta heikko loppukausi pilasi juhlat.
Sen sijaan, palkinnon nappasi Los Angeles Kingsin Jonathan Quick. Kruunupaidat päästivät runkosarjassa 203 maalia, mikä on kahdeksan vähemmän kuin Nashvillellä.
Tuukka Raskin edustama Boston Bruins ahtautui listan toiseksi lukemalla 210, mutta maalimäärä voi vielä kasvaa ensi yön ottelussa.
Rinne on edelleen vahva ehdokas Vuoden maalivahti -palkinnon eli Vezina Trophyn voittajaksi. Hänen pahimmiksi kilpakumppaneiksi ollaan ennakoitu Andrei Vasilevskiä ja John Gibsonia.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Yli 800 ottelun NHL-konkari vaihtaa joukkuetta
- Ura jatkuu! NHL:n teräsmies Brent Burns löysi uuden joukkueen
- Tässä James van Riemsdykin uusi NHL-seura!
- Jesse Puljujärven siirtosaagassa käänne – tässä uusi seura?
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- NHL-supertähden loukkaantumisesta uutta tietoa: ”Tuskin pelaan enää”
- Carolina Hurricanes hankki tähtipuolustajan pelajaakaupalla NHL:ssä – isolla hintalapulla
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!