HIFK:n tähtimaalivahti jakoi kiitosta kohupuolustajalle – ”Kukaan ei tule nenille hyppimään”

HELSINKI. HIFK:n maalivahti Kevin Lankinen pelasi maanantaina yhden kevään parhaimmista peleistään, kun HIFK kaatoi Kärpät 4-1-lukemin ja tasoitti ottelusarjan tilanteeksi 2-2. Kevään parasta HIFK:ta ei kuitenkaan voitosta huolimatta nähty.
– Tulos oli hyvä. Otamme sen ehdottomasti tästä mukaan, mutta toinen erä varsinkin oli vähän vaikea meiltä. Ehkä ei puolustettu ihan niin hyvin, miten muuten olemme tänä keväänä puolustaneet. Toisaalta taas laskimme vain yhden maalin omiin ja se riittää. Tässä pelataan kuitenkin voitosta, eikä sen silloin tarvitse aina niin kaunista olla, Lankinen sanoi Suomikiekolle.
Lankinen oli maanantaina loistava, vaikka toki Kärpätkin auttoi HIFK-vahtia tuhlailemalla avopaikkoja.
– Vaikea sanoa oliko tämä mun kevään paras peli. Toivottavasti se paras peli on vasta edessä. Ehkä tämä oli tähän mennessä yksi parhaista. Kova peli oli ja paljon hommia. Maalinedustalla oli paljon hässäkkää. Oli kiva olla maalissa. Puolustajat hoitivat riparit hyvin ja auttoivat siinä, että näen kiekon. Se auttaa aina, Lankinen sanoi.
HIFK nosti maanantaina kokoonpanoon amerikkalaispuolustaja Joe Finleyn. Hänen roolinsa oli pitää Lankisen maalilla työrauha kunnossa.
– Oli kyllä kiva saada Joe takaisin kokoonpanoon. Hän tuo sellaista rauhaa ja varmuutta itsellekin tuonne maalille. Sen tietää, että kun Joe on kentällä, niin kukaan ei tule hyppimään silmille. Hän tuo varmuutta meidän pelaamiseen, Lankinen kehui amerikkalaisjättiä.
HIFK:lla on mahdollisuus keskiviikkona isoon ryöstöön. Jos Kärpät kaatuu Oulussa, pääsee HIFK yrittämään sarjan katkaisemista jo torstaina kotihallissaan.
– Ihan samoilla asetuksilla sinne lähdetään kuin tähänkin asti. Me ollaan tällä kaudella Oulussa jo voitettu ja tiedetään, että me pystytään siellä voittamaan hyvällä pelillä. Tästä on hyvä lähteä rakentamaan siihen seuraavaan peliin, Lankinen linjasi.
Ville Hirvonen
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa
- Ilves julkaisi tiukan puheenvuoron: puuttui kannattajien huonoon käytökseen
- Liigassa nähdään ensi kaudella poikkeuksellinen jäämainos – herättää takuulla keskustelua
- Patrik Laine kertoo Ylelle, miltä jatkuva kritiikki tuntuu: ”Kun joka päivä lukee, miten p*ska sitä on…”
- Jukurit-tähti Max Ellis: Uusi seura
- Yhdysvallat julkisti leiriryhmänsä jääkiekon olympiaturnaukseen – superlupaus jäi rannalle
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin