Vaikea kausi ja jumbosija johtivat toimenpiteisiin: Suomen mestari sai kenkää

Vaikean kauden läpikäynyt ja sarjapaikkansa uusimista karsintojen kautta yrittävä Heinolan Peliitat tiedotti nettisivuillaan torstaina, että joukkueen päävalmentaja Santeri Heiskanen on vapautettu tehtävistään.
Vaikka heinolalaisilla on Mestiksen runkosarjassa jäljellä vielä kolme ottelua, on jumbon kohtalona sarjakarsinta. Joukkue on voittanut varsinaisella peliajalla ainoastaan yhdeksän ottelua.
– Jokainen varmasti näkee sarjataulukosta, että tämä kausi on mennyt pelillisesti pahasti penkin alle. Toki joukkue on nuori ja kokematon, monella pelaajalla ei ollut kauteen lähdettäessä miesten pelejä alla ollenkaan, Peliittojen toimitusjohtaja Josse Mielonen sanoi seuran kotisivuilla, ja jatkoi:
– En kuitenkaan halua mennä näiden asioiden taakse tai selitellä pienellä pelaajabudjetilla, meillä on kuitenkin ollut käytännössä koko kauden laadukkaita pelaajalainoja Lahdesta saatavilla.
Peliitat tiedotti, että aikanaan SM-liigassa pelanneen Heiskasen paikan Peliittojen peräsimessä ottaa aiemmin apuvalmentaja toiminut Jani Keinänen, ja apuvalmentajaksi nousee Marko Nyman.
– Meille alkoi kauden loppua kohden mentäessä olla selvää, että tiemme Heiskasen kanssa eroavat, joten oli luonteva vaihtoehto päästää hänet etsimään uusia haasteita jo tässä vaiheessa, Mielonen valotti.
– Tietenkin koimme myös, että joukkuetta on heräteltävä karsintoja ajatellen ja päädyimme siihen, että tällä ratkaisulla meillä on parhaat mahdollisuudet saada joukkueesta paras potentiaali irti.
Kovaotteisena peruspakkina tunnettu Heiskanen pelasi omalla urallaan Liigassa 505 runkosarjan ottelua ja 87 pudotuspelimittelöä. Hän toimi viimeisinä kausinaan 2008-11 Bluesin apukipparina, Suomen mestaruutta Heiskanen juhli keväällä 1998 HIFK:n sotisovassa.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Jukka Jalonen puhuu NHL-unelmastaan Viaplaylla – nosti esiin tiellä olevat esteet: ”Vaikuttavat paljon”
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- Sanni Hakala kertoi halvaantumisestaan – näin suomalaisen kampannut vastustaja reagoi
- Corey Perry astui viimein julkisuuteen ja kommentoi potkujaan: ”Ei liittynyt kehenkään joukkuekaveriini tai heidän perheenjäseniinsä”
- Suomalaispuolustajista tuli kauppatavaraa Sveitsissä – yksi ulos, toinen sisään
- Liigassa loistanut Patrik Bartosak kohun keskellä: ei ilmestynyt harjoituksiin ja rikkoi lakia
- Liigan ulkomaalaisvahvistukselle poikkeuksellinen jatkosopimus: ”Hän on sarjan kärkimaalivahteja”
- Noloa: suomalaishyökkääjä kurinpidon hampaisiin Ruotsissa filmaamisesta
- IL: Jesse Puljujärvi teki NHL:ään liittyvän paljastuksen!
- NHL:ssä jysähti iso vaihtokauppa!
- Onko lähtölaskenta alkanut? TPS-tähti ei mahdu pelaavaan kokoonpanoon
- Sydäntäsärkevä päivitys: Sanni Hakala joutuu lopettamaan uransa – halvaantui rinnasta alaspäin
- Colorado-puolustaja jättää joukkueen mielenterveys- ja alkoholiongelmien vuoksi
- Paljastus: Patrick Kane hylkäsi toisen seuran monivuotisen NHL-sopimuksen
- Harvinainen ulostulo! Pelikaveri tylyttää Connor Bedardia ja muita Chicagon nuoria – vaatii muutosta yhteen asiaan
- Siirtojytky! Kärpät teki valtavan kaappauksen – vahvistuu NHL-pelaajalla: ”Erittäin harvinaista”
- TSN: NHL-seura pisti lähes kaikki pelaajansa, varauksensa ja lupauksensa myyntiin – vain kolme turvassa
- Potkut tulossa? Liigassa loistanut maalivahti kohun keskellä – epäillään rattijuopumuksesta
- Ryan Lasch tasoihin nolon Liiga-ennätyksen kanssa – nouseeko hän pian kaikkien aikojen ykköseksi?
- Huippulupaava puolustaja lähtee Liigasta