Suomalaishyökkääjien Sebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen edustama Carolina Hurricanes teki torstaina rajuja päätöksiä seuran tulevaisuudesta.

Hurricanesin uusi omistaja Tom Dundon siirsi seuran nykyisen GM:n Ron Francisin kokonaan uusiin tehtäviin. 1700 NHL-ottelua tehoin 549+1249=1798 urallaan pelannut kiekkolegenda aloittaa heti uudet tehtävänsä Hurricanesin jääkiekkopuolen johtajana.

– Kun otin joukkueen hallintaani, minulla on ollut hyvä mahdollisuus olla täällä mukana ja arvioida toimenpiteitä. Tässä organisaatiossa on paljon hyviä ihmisiä, mutta minusta tuntuu, että tarvitsemme muutosta jääkiekkopuolen henkilökunnan päätöksissä, Dundon sanoi NHL.comin mukaan.

– Ron on viisas ja taitava kiekkomies. Olen onnellinen, että hän on mukana jatkossakin osana joukkuettamme palvelemassa uudessa tehtävässään, Hurricanes-pomo jatkoi.

Francisin korvaaja ei ole vielä tiedossa.