NHL-sopimus kouraan: Florida vahvistuu taiturimaisella suomalaisella – ”Hän on ollut dominoiva pelaaja”

Florida Panthers on solminut kolmen vuoden mittaisen tulokassopimuksen suomalaishyökkääjä Henrik Borgströmin kanssa.

Panhersin GM Dale Tallon oli innoissaan seuran vuoden 2016 ensimmäisen kierroksen 23. valinnan kiinnityksestä.

– Henrik on todella lahjakas, jännittävä ja dynaaminen nuori hyökkääjä, joka on ollut dominoiva pelaaja viimeiset kaksi kautta Denverin yliopistossa. Hän on luonut lyhyessä ajassa menestyksekkään uran yliopistokiekossa – joka sisälsi kansallisen mestaruuden voittamisen. Olemme innoissamme, että saimme hänet ottamaan seuraavan askeleen urallaan Panthersin riveissä. Henrikin lisääminen taitavaan ja nuoreen ryhmäämme vahventaa menestyksen perustaamme vuosiksi eteenpäin, Tallon sanoi seuran tiedotteessa.

Borgström pelasi tällä kaudella NCAA:ssa 39 ottelua loistavin tehoin 23+29=52. Hän oli Denverin sisäisen maalipörssin jaettu kärkinimi ja sisäisen pistepörssin kakkonen.