Liiga-seura riehui siirtomarkkinoilla: Haaviin tarttui Jokereista tuttu hyökkääjä ja kanadalaispeluri!
Vaasan Sport on tehnyt ensi kauden kattavan sopimuksen Roope Talajan sekä T.J Fosterin kanssa. 25-vuotiaan Fosterin sopimus on kaksivuotinen.
Sportin tiedote:
Talaja siirtyy Sportiin Ruotsin Allsvenskanista, jossa hän edusti uumajalaista IF Björklöveniä. Foster kiekkoili puolestaan kaudella 2017-18 Norjan pääsarjassa Frisk Askerin joukkueessa.
Kuopiolaislähtöinen Talaja pelasi tällä kaudella Björklövenissä 41 Allsvenskan-ottelua tehoin 11+11=22. Kaksi edelliskautta hän edusti Helsingin Jokereita KHL:ssä. Liigassa laitahyökkääjä on pelannut 251 ottelua HIFK:n ja Espoo Bluesin paidassa tehopistein 49+45=94.
– Roope tuo joukkueeseen ennen kaikkea taistelutahtoa, työntekoa, kovuutta ja kokemusta, mutta hän pystyy tekemään myös tulosta. Lisäksi hän on erittäin hyvä maalineduspelaaja, kertoo urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä.
Talajan lisäksi Sportiin saapuu kanadalainen keskushyökkääjä T.J. Foster, joka edusti kaudella 2017-18 norjalaista Frisk Askeria. Foster oli joukkueensa kärkipelaajia tehden 45 otteluun tehopisteet 23+25=48. Hyökkääjä on urallaan pelannut myös WHL:ssä, Kanadan yliopistosarjassa, AHL:ssä ja ECHL:ssä. Kulunut kausi oli hänelle ensimmäinen Euroopassa.
– T.J. on hyvä luistelija ja fiksu pelaaja, joka teki Norjassa kovat tehopisteet. Hänellä on potentiaalia tehdä tulosta myös Liigassa, Jämsä sanoo.
- Näkökulma: Liigan sarjataulukossa tapahtuu kummia
- Käsittämättömät tilastot! Montrealin yllätysmies on ollut NHL-alkukauden paras maalivahti
- Kasperi Kapanen nousi koko NHL:n ykköseksi: ”Jos olen kärjessä, niin se tarkoittaa…”
- Urheilucast: Raimo Helmisen Ilves-kytköksistä uusi väite – mitä tekee Harri Aho?
- TPS nostaa superlupauksensa Liigaan – debytoi kultaleijonan rinnalla
- Urheilucast: Tapparan päävalmentajalta nolo hätätempaus – ”Suorastaan katastrofaalinen”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn