Mitä NHL:n kaksinkertaiselle Stanley Cup -mestarille on tapahtunut? Yllättävä haastaja poskettomassa iskussa!

NHL-joukkue Los Angeles Kingsissä tapahtuu kummia maalivahtiosastolla. Joukkueen ykkösvahti, yhdysvaltalainen Jonathan Quick on horjunut viime aikoina syvällä sukeltaneen Kingsin maalilla järisyttävällä tavalla.
Kaksinkertainen Stanley Cup -mestari ja olympiahopeamitalisti nimittäin on päästänyt kahdessa edellisessä ottelussa peräti viisi maalia selkänsä taakse peliä kohden. Viidessä edellisessä koitoksessa tappioita tilille on tullut neljä.
Kakkosveskari Darcy Kuemper on pistänyt pakkaa sekaisin oikein urakalla, sillä hän on peräti kahden ottelun nollapeliputkessa. Kuun vaihteessa sekä Arizona Coyotes että Dallas Stars jäivät nollille kanukin edessä.
Kuten olleettaa saattaa, ei peluutushierarkia Quickin ja Kuemperin välillä liene muutu loppukaudestakaan, vaikka lähtökohtainen kakkoskassari on ollut ilmiliekessä verratuna Quickiin.
Kummatkin ovat torjuneet kolme nollapeliä. Kuemperin torjuntaprosentti on kuitenkin hurja 94,3 ja Quickin virkaveljeensä verrattuna heikko 91,9.
Kakkostorjujan (15 ottelua) isku on ollut jopa yllättävän kova siihen nähden, että hänen vastuunsa on ollut selvästi vähäisempi verrattuna Quickiin (40 ottelua). Hajanainen peluutus ei nähtävästi ole vaikuttanut esimerkiksi vireyteen tai itseluottamukseen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- IL: Mikael Granlund olisi halunnut jäädä Dallasiin – kertoo, miksi valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakon tilanteesta uutta tietoa
- NHL-kolossille tuhti palkkapäivä – yli 8 miljoonan dollarin diili!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- Carolina näytti ovea suomalaiselle