Liigaseura luopui jälleen yhdestä tähtipelaajasta – kultakypärä purki sopimuksen ja siirtyy Sveitsiin

Helmikuu ei ole ollut kouvolalaiselle Liigaseuralle KooKoolle mieluisa. Joukkueen pudotuspelihaaveet ovat enää teoreettisesti mahdolliset ja useat tähtipelaajat ovat suunnanneet katseensa muihin seuroihin.
Suolaa kouvolalaisten kannattajien haavoihin lisäsi tuorein tiedote, jossa kerrottiin, että joukkueen tähtipelaaja ja kultakypärä Michael Keränen on purkanut sopimuksensa ja jatkaa loppukauden ulkomailla.
– Vaikean viime kauden jälkeen minuun luotettiin KooKoossa ja nautin ajastani Kouvolassa. On sääli, ettei joukkueen suoritus riittänyt tällä kaudella tätä pidemmälle. Kiitos kannattajille, seuralle sekä yhteistyökumppaneille ja tsemppiä tulevaan, Michael Keränen kommentoi KooKoon tiedotteessa.
Keränen keräsi tällä kaudella 39:ssä ottelussa tehot 16+22=38.
Keränen löysi itselleen uuden seuran Sveitsistä ja liittyy maan pääsarjassa putoamista vastaan taistelevan Geneve-Servette HC:n riveihin. Hän solmi joukkueen kanssa loppukauden kattavan sopimuksen.
KooKoon miehistö on heikentynyt merkittävästi viimeisten viikkojen aikana, kun Kerästä ennen joukkueesta lähtivät avainpelaajat Patrick Bjorkstrand ja Jake Newton.
Voit lukea lisätietoja kaksikon siirtokuvioista:
Bjorksrand-uutinen
Newton-uutinen
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!