Kärppä-hyökkääjä haluaa olla kuin Mika Pyörälä – Ouluun tulemisessa yksi syy
Kärppien riveihin täksi kaudeksi liittynyt Nicklas Lasu oli ennen tätä kautta lähinnä Frölundan puolustusspesialisti, jonka tehtävä oli tappaa alivoimaa ja puolustaa johtoasemaa kriittisillä hetkillä. Kahdeksan kautta alaketjujen jyränä alkoi jäytää ruotsalaishyökkääjää. Syy maiseman vaihtoon oli siis selvä: Lasu koki pystyvänsä muuhunkin kuin puolustavaan rooliin.
Sellainen löytyi Oulusta ja Kärpistä. Kärppien urheilutoimenjohtaja Harri Aho keskusteli ruotsalaishyökkääjän kanssa ja lupasi hänelle paikan näyttää, että onko hänestä kiekollisempaan rooliin. Tuloksena on uran selvästi paras pistesaldo: 8+16=24.
– Olin jumissa Frölundassa. Olin vain pelaaja, joka oli hyvä alivoimalla ja pelin viimeisillä minuuteilla puolustettaessa omaa johtoasemaa. Halusin yksinkertaisesti siihen muutoksen, Lasu sanoo Kalevan haastattelussa.
Lasulla on selkeä kuva siitä, että miten hänestä voi tulla Mika Pyörälän kaltainen moniosaaja, johon voi luottaa missä tilanteessa tahansa.
– On kahdenlaisia pelaajia. Osa on niin sanottuja triangelipelaajia, jotka ovat hyviä suurin piirtein kolmessa asiassa. He voivat olla hyviä vaikkapa ylivoimalla, heillä on hyvä laukaus ja joku kolmas ominaisuus, jonka he hanskaavat hyvin.
– Sitten on pelaajia, jotka ovat kuin pallo. He osaavat vähän kaikkea. Ensin on pieni pallo, joka kuitenkin kasvaa sitä mukaa kun jo olemassa olevat ominaisuudet kehittyvät paremmiksi. Lopulta on iso pallo. Kun minun palloni on valmis, aion olla samanlainen pelaaja kuin Mika Pyörälä. Pelaaja, joka on hyvä kaikessa, Lasu kuvailee.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vatsatauti! Suomea uhkaa jopa luovutus Kanadaa vastaan – ”Koko ajan käydään keskustelua”
- Jättipommi: Risto Dufva sai uuden valmennuspestin!
- Katastrofi! Naisleijonien joukkueessa riehuu vatsatauti
- Kisaturistit huomio! Yksi asia aiheuttaa olympialaisissa isoja ongelmia – ”Tällaista on Italiassa”
- SK: Joni Ortio hyppää kilpailijan leiriin Liigassa!
- Topi Nättinen antoi palaa – laukoi IS:lle kovan väitteen Kärppien oudosta tempauksesta
- Aleksander Barkovista kuului huikea uutinen!
- Tero Lehterältä suorat sanat olympialaisten olosuhteista
- IL: Vaasan Sport kävi ryöstöretkellä HIFK:ssa!
- Kurinpito jyrähti: Jokerit-hyökkääjälle pitkä pelikielto
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- SK: Ässät teki kaappauksen Ilveksen leiristä!