Suomalaiskolossin NHL-joukkue taas järkyttävissä vaikeuksissa – pakki antoi yllättävän kommentin tilanteesta

Suomelle nuorten maailmanmestaruuden tammikuussa 2014 iskeneen Rasmus Ristolaisen edustaman Buffalo Sabresin kausi NHL:ssä on jälleen ollut uskomatonta taaperrusta.
Joukkue on pisteitä tuijottamalla sarjan toiseksi huonoin poppoo, ja nyt matkaa esimerkiksi pudotuspeleihin on omassa divisioonassa jo 14 pinnaa.
Edelliset pelit ovat kuitenkin lupailleet parempaa huomista. Vaikka viidestä viimeisimmästä ottelusta neljä on päättynyt tappioon, on Sabres pystynyt kiusaamaan isompiaan – se on nimittäin jäänyt näissä kamppailuissa ainoastaan kerran pisteittä.
Minnesota Wildin kesän 2008 kakkoskierroksen varaus Marco Scandella antoi taannoin varsin lupaavia kommentteja syvälle sukeltaneen joukkueensa tilanteesta. Hän näkee, että hyvää on mahdollisesti luvassa koko miehistön voimin.
– Minusta tuntuu, että koko joukkue on rakentamassa perustusta täällä. Olemme menossa oikeaan suuntaan, tällä kaudella vaatimattomat tehot 0+7 iskenyt Ristolaisen joukkuekaveri pohti paikallisen Buffalo Newsin mukaan.
Joukkuetta on koeteltu tämän kauden lisäksi aiemminkin, sillä edellisen kerran Buffalossa on pelattu pudotuspelejä kuusi ja puoli vuotta sitten.
Kausi 2010-11 päättyi lopulta karusti jo avauskierrokselle Philadelphia Flyersin rynniessä uskomattomasta sarjasta jatkoon voitoin 4-3.
Seuraavalla sesongillakin jatkopaikka oli lähellä. Kaudella 2011-12 Sabres nimittäin jäi ikävästi ainoastaan kolmen pinnan päähän kevään ja kesän ratkaisupeleistä.
Tuon jälkeen joukkue on kuulunut sarjan häntäpäähän vuodesta toiseen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Uusiin maisemiin – Liigasta tuttu suomalaisvahti vaihtaa seuraa
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue