NHL:n legendaarinen käkkäräpää juhlisti rajapyykkiä tutulla tavalla – ”Hyviä asioita tapahtuu, kun…”

Nashville Predatorsin hyökkääjää Scott Hartnellia voi hyvällä syyllä kutsua NHL-legendaksi. 35-vuotias Hartnell tunnetaan paitsi vaikuttavista otteistaan kentällä, myös – varsinkin takavuosina – huomiota herättävästä hiuspehkostaan (kuva vuodelta 2013).
Viime yönä Suomen aikaa Hartnell saavutti erittäin kunnioitettavan rajapyykin NHL:ssä: mies pelasi uransa 1200:nnen NHL:n runkosarjaottelun.
Ja mikä sen parempi tapa juhlistaa merkkipaalua kuin tehdä maali. Hartnell vei avauserässä Predatorsin 1–0-johtoon Anaheim Ducksia vastaan.
Predatorsin sveitsiläispuolustaja Roman Josi toi kiekon omalta puolustusalueelta asti hyökkäyspäätyyn, leikkasi siniviivan jälkeen oikealle ja odotti Hartnellin liikettä. Kokenut Hartnell liikkui oikea-aikaisesti maalille, Josi heitti kiekon luukulle ja Hartnell ohjasi kiekon näyttävästi maaliin – jalallaan.
Suoritus oli kuitenkin niin oikeaoppinen, ettei maalin hylkäämisestä ollut puhettakaan.
– Jatkuvasti kuulee kaikkien valmentajien sanovan, että hyviä asioita tapahtuu, kun ajaa maalille. Scott Hartnell ajaa aina maalille. Siksi hän on tehnyt niin paljon maaleja, ottelun tv-kommentaattori huomautti.
Osuma oli Hartnellin NHL-uran 318:s. Syöttöpisteitä hänellä on kasassa 371, eli pisteitä yhteensä 689.
Hartnell pelasi vuonna 2000 alkaneen NHL-uransa kuusi ensimmäistä kautta juuri Nashvillessä. Tämän jälkeen seitsemän kautta vierähti Philadelphia Flyersissä ja kolme edellistä sesonkia Columbus Blue Jacketsissa. Viime kesänä Hartnell palasi Nashvilleen yksivuotisella yhden miljoonan dollarin sopimuksella.
Hartnell on vasta yhdeksäs NHL:ssä yhä pelaava aktiivipelaaja, joka saavutti 1200 NHL:n runkosarjaottelun rajan. Muut kahdeksan ovat Jaromir Jagr, Patrick Marleau, Joe Thornton, Matt Cullen, Zdeno Chara, Marian Hossa, Henrik Sedin ja Daniel Sedin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- Leijonat-pelaaja sai NHL-diilin!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue