NHL:n 6 miljoonan floppi muuttanut rajusti kasvojaan – asiantuntija ihmeissään: ”Mitä hänelle on tapahtunut?”
NHL:ssä alkukausi on saatu jo hyvin liikkeelle.
The Athletic -sivuston analyytikko Dom Luszczyszyn perkasi mennyttä kuuta, josta nousi esille koko alkukauden messevin yllätys.
Joukkueiden saralla Luszczyszyn nosti esille Los Angeles Kingsin ja Tampa Bay Lightningin, jotka esiintyivät viime kuussa hyvin positiivisesti. Buffalo Sabres ja Montreal Canadiens taas näyttäytyivät negatiivisessa sävyssä.
Pelaajien puolelta esille nousi erityisesti yksi nimi.
Kingsin Dustin Brown.
– Mitä hänelle on tapahtunut? Ja mitä hän on tehnyt oikealle Dustin Brownille?, Luszczyszyn ihmettelee.
NHL-urallaan Brown on yltänyt parhaimmillaan 33 maaliin ja 60 pisteeseen. 33-vuotias Brown ehti olla alamäessä jo useiden vuosien ajan. Lähes 6 miljoonan dollarin palkkaa tienaavalle Brownille on povattu jo moneen otteeseen treidiä muualle.
– Nyt hän on ollut piste per peli -tahdissa, jossa maalit ja syötöt ovat menneet lähes tasatahtiin. Samalla hän on ampunut maalia kohden 3,4 laukausta per peli. Häneltä ei ole nähty tuollaista tahtia lähes yhdeksään vuoteen. Samalla hän pelaa yli 21 minuuttia (!) per ilta. Tuotakaan häneltä ei ole nähty viimeisten viiden vuoden aikana. Ja miksipä hän ei pelaisi tuollaisia minuutteja, jos hän pelaa noin hyvin, Luszczyszyn ylistää.
13 ottelussa Brown on nakuttanut tehot 6+7=13. Samalla Kings on ollut yksi NHL:n alkukauden parhaista joukkueista.
– Brown on ollut iso tekijä tuossa. Hän ei ole pelannut koskaan noin korkealla tasolla, missä hän on ollut nyt, Luszczyszyn linjasi suoraan.
– Neljän viime kauden aikana hän on ollut noin 30 pisteen mies ja näytti siltä, että ison sopimuksensa kanssa hänen taival olisi jo lopussa. Toki on epätodennäköistä, että hän pystyy pitämään tämän tahdin yllä, mutta silti, näyttää siltä, että hän on löytänyt itselleen aivan uuden vaihteen, The Athleticin toimittaja jatkaa.
Brownin lisäksi Luszczyszyn jakoi kehuja Columbus Blue Jacketsin hyökkääjälle Josh Andersonille. 23-vuotias kanadalaishyökkääjä oli kesällä otsikoissa sopimuserimielisyyksien kanssa. 11 ottelussa Anderson on nakuttanut jo tehot 5+3=8.
– Hän on noussut isoon rooliin Blue Jacketsin hyökkäyksessä. Tuoreeltaan hänet siirrettiin ykkösketjuun Artemi Panarinin ja Nick Folignon rinnalle. Tuo trio on ollut erinomainen sen jälkeen, kun heidät laitettiin yhteen. Anderson on ollut isossa osassa tuossa, Luszczyszyn niputtaa.
LUE MYÖS:
- Liigan sensaatioseura: jättitappiot julki!
- MM-kultaleijonalle karu isku – ulos NHL:ssä
- IS: Topi Nättinen ryöpytti Jokereita – ”Mä häpeän!”
- Jokerit lähtee HIFK:n kimppuun loukkaantumisten runtelemana – tähtihyökkääjä pitkään sivussa
- HIFK:sta ja JYPistä tuttu puolustaja löysi uuden joukkueen Suomesta
- Jesperi Kotkaniemelle suora viesti päävalmentajalta – kokoonpanoon vain yhdellä ehdolla
- NHL kutsuu – Carolina nosti suomalaispakin vahvuuteensa
- NHL:stä huolestuttava uutinen – Macklin Celebrini sivuun viime hetkellä
- Nyt jyrähti Paul Maurice – tyrmää huhut Aleksander Barkovista
- Surkea uutinen – näin pitkään Aleksander Barkov on sivussa
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Juhamatti Aaltonen lyttäsi Liiga-seuran vetovoiman MTV:llä: ”En usko, että mitään ihan tekijämiestä sinne saadaan”
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Kärppien entinen supertähti oli ilman seuraa – nyt tuli paluu-uutinen!
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Liiga-viikon topit ja flopit: tässä ovat alkukauden MVP:t
- Urheilucast: Jyrki Jokipakka antoi Tapparalle alennusta – näin paljon hän tienaa