Yli 1200 NHL-ottelun legenda harvinaisen eleen kohteena – teki aikanaan historiaa ikonisella tavalla

NHL-uransa aikana yhteensä 1212 runkosarjaottelua pelannut Vinny Lecavalier on helmikuussa upean eleen kohteena.
Lecavalierin paita (numerolla 4) nostetaan Tampa Bay Lightningin kotihallin Amalie Arenan kattoon.
Juhlallinen tilaisuus on ohjelmassa 10. helmikuuta Lightningin ja Los Angeles Kingsin välisen ottelun alla.
Ele on varsin harvinainen Lightningilta, sillä seura on jäädyttänyt tähän mennessä vasta yhden pelipaidan. Viime kaudella hallin kattoon nostettiin Martin St. Louisin pelipaita (#26).
– Paidanjäädytys on suuri kunnia. Haluan kiittää koko Lightningin organisaatiota ja omistajaa Jeff Vinikiä tästä upeasta eleestä, Lecavalier sanoo Lightningin verkkosivuilla.
– Koko Tampa Bayn yhteisö on kohdellut niin minua kuin perhettäni upealla tavalla ja on entistä hienompaa kokea tämä kunnianosoitus heidän kanssaan. Olemme innoissamme helmikuun 10. päivästä, jolloin voin jakaa monia muistoja perheeni kanssa.
Lecavalier oli vuonna 1998 koko NHL-varaustilaisuuden ykkösnimi, kun Lightning huusi hänet itselleen. Seuraa hän edusti yhteensä 14 kauden ajan.
Lightningissa Lecavalier teki aikanaan varsin ikonisella tavalla NHL-historiaa. Hänet nimittäin valittiin kaikkien aikojen nuorimpana pelaajana kapteeniksi. Kyseisen viran Lecavalier otti vastaan 19 vuoden ja 314 päivän ikäisenä.
Ennätys on laitettu uusiksi 2000-luvun puolella muutamaan eri otteeseen. Tällä hetkellä kyseisen tilaston kärkipaikalla on Edmonton Oilersin Connor McDavid, josta tehtiin kapteeni 19 vuoden ja 266 päivän ikäisenä.
Lightningin lisäksi Lecavalier edusti NHL-uransa aikana Philadelphia Flyersia ja Los Angeles Kingsiä. Lecavalier voitti NHL:n maalikuninkuuden kaudella 2006-07, jolloin hän iski peräti 52 maalia.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- Kultaleijona Jussi Olkinuora: uusi seura selvillä!
- Suomalaisvahti Janne Juvonen löysi uuden joukkueen!
- Ilvekseltä todellinen yllätyshankinta – maajoukkuevahti haaviin!
- IS: Nyt puhuu hyllytetyn suomalaislupauksen agentti – pelaaja ja NHL-seura pattitilanteessa
- Viljami Niemisen ensi kauden Liiga-seura selvisi – yllätysratkaisu!
- Kiekko-Espoon viime kevään tehomies palaa Liigaan: ”Syvyyttä hyökkäykseen ja ylivoimaosaamista”
- Kasperi Kapanen: karmea uutinen
- Teemu Pulkkinen vaihtaa maisemaa – tässä on uusi seura
- Suomalaispuolustaja ei noudattanut NHL-seuran päätöstä – hyllytettiin seuran toiminnasta
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- NHL-pakki iski Connor McDavidia arkaan paikkaan – nyt pamahti sakot
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Ikoninen kaksikko palaa yhteen – Jokerit jysäytti yllätysdiilin!
- Patrik Laineen Montreal painoi jättiuutisen tiskiin!
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!