Yle: Marjamäki paljasti potentiaaliset Liiga-pelaajat olympialaisiin – ”Yleisölle mielenkiintoista seurattavaa”
Kuva: Ilari Isotalo
Leijonien valmennusjohto on alkanut kesällä kartoittamaan potentiaalisia pelaajia tammikuussa 2018 alkaviin Etelä-Korean olympialaisiin.
Pelaajavalintoihin oman haasteensa tuo varmasti se, että NHL-pelaajat eivät osallistu kisoihin, joten joukkue täytyy koota pelkästään Euroopassa pelaavista pelaajista.
Kotimainen SM-Liiga tulee olemaan yksi paikka, mistä Leijonien päävalmentaja Lauri Marjamäki saattaa löytää mielenkiintoisia vahvistuksia lopulliseen ryhmään.
– Viime vuonna SM-liigasta nousi maajoukkueeseen 25 pelaajaa, joista viisi pelasi MM-kisoissa. Monelle Euroopassa pelaavalle kiekkoilijalle aukesi yllättäen urallaan ovi – ehkä ensimmäistä ja viimeistä kertaa – osallistua olympialaisiin, kun NHL ei päästä pelaajia Koreaan. Meillä oli loppukesästä koossa 60 pelaajaa ja puheiden perusteella kaikki olivat todella innoissaan tulevasta olympiahaasteesta, Marjamäki kertoo Yle Puheen haastattelussa.
Marjamäki ja hänen aisaparinsa Jussi Tapola uskoo nuorten pelaajien voimaan tulevissa olympialaisissa.
– Jarkko Immonen on taas käytettävissä, mutta kuten hän itsekin on sanonut, niin katsotaan ensin miten pelit sujuvat. Puolustajista mielenkiintoisia nimiä ovat muun muassa Mikko Lehtonen, Niko Mikkola ja Miika Koivisto. Nuorten pelaajien raikkaus tuo valmentajille ja yleisölle mielenkiintoista seurattavaa, Marjamäki arvioi.
Lue tästä Ylen alkuperäinen uutinen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kanada jysäytti ketjuyllätyksen: teinisensaatio Connor McDavidin vierellä!
- Rasmus Ristolaiselta suorat sanat jään kunnosta
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli Milanossa!
- Kapteenisto julki – tämä mies johtaa Leijonia olympialaisissa!
- Leijonien olympiatähti ei kelpaa kellekään NHL:ssä – karu paljastus kulisseista
- Yllätyskäänne: Max Westergård vaihtaa seuraa!
- AL: Pistetykki Dylan Fabre loikkaa kilpailijan leiriin Liigassa!
- Leijonien joukkueenjohtaja Mika Kortelainen häkeltyi 4 Nations -turnauksesta: ”Se oli järjetöntä”
- Konsta Helenius palasi farmiin ryminällä – kovat tehot!
- Mikko Lehtonen, riittääkö taso jos vastaan tulee McDavidia ja MacKinnonia?
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?