Buffalo Sabres pääsi sopimukseen kesällä hankkimansa puolustajan kanssa – pelaa ”joukkueen näköistä” kiekkoa

Buffalo Sabresin ja puolustaja Nathan Beaulieun aina yhtä epämiellyttävä välimieskäsittely odotti kolmen päivän päässä. Maanantain ja tiistan välisenä yönä Suomen aikaa seura ja pelaaja pääsivät kuitenkin sopuun jatkosoimuksesta, NBC Sports kertoo.
Sabres hankki Beaulieun kesällä Montreal Canadiensista vaihdossa kolmannen kierroksen varausvuoroon. Beaulieu on alunperin Canadiensin 1. kierroksen 17. varaus kesältä 2011, mutta hänen uransa Habsissa ei koskaan lähtenyt aivan odotetulle kehitysuralle.
Kolmella viime kaudella Beaulieu pelasi Canadiensissa yli 60 ottelua kaudessa, ja viime kauden 74 runkosarjan ottelussa mies keräsi tehot 4+24=28.
Beaulieusta on koko ajan odotettu joukkueensa kärkipuolustajia. Mutta etenkin helmikuussa Canadiensin päävalmentajaksi tulleen Claude Julienin aikana Beaulieun vastuu väheni jatkuvasti. Pudotuspeleissä Beaulieu jopa katseli ratkaisuottelun katsomosta.
Sabresissa Beaulieu pääsee puolustajalegenda Phil Housleyn oppiin. Kesäkuussa Beaulieu kuvailikin siirtoa ”suureksi helpotuksen huokaukseksi”.
(Lue Suomikiekon alkuperäinen juttu tästä.)
– Minulla on valtavan hieno mahdollisuus kehittyä pelajaana sellaisen valmentajan opissa, joka pelasi samalla tavalla kuin itse tykkään pelata, Beaulieu korosti.
Myös Housley on antanut ymmärtää, että Beaulieu edustaa puolustajatyyppiä, jollaisia hän haluaa joukkueeseensa. Housley haluaa myös puolustajiensa osallistuvan hyökkäyksiin aktiivisesti.
– Mielestäni jääkiekon nykysuuntaus on vauhdikas pelaaminen, johon kuuluu viidellä miehellä hyökkääminen. Puolustajamme osallistuvat erittäin vahvasti hyökkäämiseen. Totta kai meidän pitää puolustaa hyvin, mutta jos saamme viisi miestä hyökkäämään, todennäköisyydet kääntyvät meidän eduksemme. Pelimme on nopeaa, Housley sanoi aiemmin NBC Sportsille.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Liiga-vahti saanut kaksi sopimustarjousta
- Pittsburgh teki päätöksensä: Jevgeni Malkinista tipahti jättimäinen paljastus
- Uusiin maisemiin – Liigasta tuttu suomalaisvahti vaihtaa seuraa
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä