Tuleva NHL-tähti Eeli Tolvanen muutti toiselle mantereelle 16-vuotiaana – ”Elämäni paras ratkaisu”
Suomalaisilla kiekkolupauksilla on erittäin rankka viikko takana, kun nuorukaiset ovat antaneet NHL-seuroille näyttöjä varaustilaisuutta edeltävässä Combine-leirillä.
Testeihin on kuulunut kuntotestejä ja tiukkoja kysymyksiä sisältäviä haastatteluja eri seurojen edustajien kanssa. Monet pelaajat ovat antaneet haastattelut lähes jokaiselle NHL-joukkueella.
Pohjois-Amerikassa jo pari vuotta juniorikiekkoa pelannut maalitykki Eeli Tolvanen kuvailee leiriä erittäin haastavaksi.
– Se on rankkaa. Täällä on paljon pelaajatarkkailijoita, ja koko ajan pitää antaa parastaan. Se ei ole helppoa, Tolvanen sanoo NHL.comin haastatelussa kuntotestien jälkeen.
Seurojen tiukkoja haastatteluista hän ei ole ottanut suuria paineita. Yksi syy on varmasti se, että Tolvanen lähti jo kaksi vuotta sitten Espoon Bluesin junioreista Pohjois-Amerikkaan opettelemaan kieltä ja tottumaan kulttuuriin ja jääkiekkoon.
– Olihan se rankkaa, kun muutin 16-vuotiaana kotoa pois, mikä ei ollut helppoa, mutta mielestäni se on paras ratkaisuni tähän asti kiekkourallani. Juniorikiekko on täällä loistavalla tasolla ja valmennus huippua. En juuri puhunut englantia, kun lähdin tänne. Nyt puhun kieltä ja olen oppinut pelaamaan pienessä kaukalossa, Tolvanen kuvailee.
30 maalia Sioux City Musketeersin joukkueessa USHL-sarjassa tehnyt Tolvanen siirtyy ensi kaudeksi pelaamaan Bostonin yliopistoon. Hänestä odotetaan tulevassa NHL:n varaustilaisuudessa ykköskierroksen varausta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- USA:n kapteenilta vuolaat kehut Suomelle – paljasti olevansa huolissaan taudin leviämisestä
- Tero Lehterältä hämmentävä temppu USA-ottelussa: ”Nyt näette kun valmennus teki virheen”
- TPS:llä katastrofaalinen ilta – tappiputki venyy ja paukkuu
- Viime hetken käänne: NHL-tähti ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies mukaan
- KooKoolta järkälemäinen sopimusuutinen: ”Tiedetään hyvänä tuloksentekijänä”
- Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen pahoittelee asiatonta käytöstään: ”Mitä eilen pelin jälkeen tapahtui…”
- Naisleijonien ketjut Yhdysvaltoja vastaan julki!
- NHL-supertähti lähtee olympialaisiin karmeassa kunnossa – raju kuva julki
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- Vahvistus tuli: NHL:stä lähtöpassit saanut Juho Lammikko palaa tuttuun seuraan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?