Kiekkoraamatussa hämmästellään Pekka Rinteen tilastojen rajua kaksijakoisuutta – ”Wow!”
Nashville Predatorsin ja Pittsburgh Penguinsin väliset finaalit jatkuvat Suomen aikaan torstain ja perjantain välisenä yönä.
Kiekkoraamatuksikin kutsutussa The Hockey Newsissä toimittaja Matt Larkin antoi oikein kunnolla raippaa Pekka Rinteelle ensimmäisen ja toisen finaalin jälkeen.
– Rinne oli isoin syy sille, että Predators ylsi Stanley Cup -finaaleihin tänä keväänä. Hän oli myös isoin syy sille, miksi Predators hävisi kaksi ensimmäistä finaalia. Hänen torjuntaprosenttinsa oli vain 77,8, kun taas samalla Predators oli laukauksissa edellä peräti 64-39, Larkin huomautti.
Kelkka kääntyi kolmannessa ja neljännessä finaalissa, jotka pelattiin Nashvillessä.
– ”Hyvä Rinne” palasi, kun hän pysäytti 52 kudista 50 ja torjuntaprosentti oli 96,2. Hän ansaitsi nuo numerot torjuttuaan useita huippuluokan paikkoja. Samalla hän käytti mainiota urheilullisuutta niissä tilanteissa, joissa Penguins pystyi luomaan painetta maalivahdin alueelle.
– Rinne näytti taas mainiolta. Predatorsin fanien kannalta mahtava uutinen on se, että Predators on laukonut enemmän kaikissa neljässä pelissä tähän mennessä. En voi olla kuvittelematta, että Predators nostelisi jo nyt Stanley Cupia, mikäli Rinne ei olisi ollut pelkästään keskikertainen ensimmäisessä ja toisessa pelissä.
Larkin pureutuu vahvasti nimenomaan Rinteen tilastojen eroihin koti- ja vieraspeleissä.
– Rinne aloitti pudotuspelit ottamalla kaksi nollapeliä vieraissa Chicagoa vastaan. Yhteensä 10 vierasottelussa hän on kasannut torjuntaprosentin 88,0. Kymmenessä kotiottelussa Rinteen torjuntaprosentti on peräti 94,9. Tähän mennessä olemme häneet hyvin erilaisen Rinteen kotona ja vieraissa. Toki jos vain tuon perusteella tekee johtopäätöksiä, otanta on varsin pieni.
– Mutta mitä jos katsoo Rinteen uran pudotuspelitilastoja? Vieraissa hän on pysäyttänyt 955 kiekkoa yhteensä 1057 kudista, ja torjuntaprosentti on 90,4. Kotona 873 torjuntaa yhteensä 935 laukauksesta. Torjuntaprosentti on 93,4.
Tätä eroavaisuutta Larkin hämmästelee.
– Wow! Siinä on kaksinkertaista faktaa tarjolla.
– Jos taas katsoo Rinteen koko uraa; 91,1 vieraissa ja 92,3 kotona, Larkin jatkaa.
Samalla fakta on se, että Rinteen johdolla Predatorsin on otettava vähintään yksi vierasvoitto Pittsburghista, mikäli seura haluaa juhlia Stanley Cupin voittoa.
– Joten Rinteen on pelattava hyvin PPG Paints Arenalla, jos hän haluaa voittaa jotain, Larkin tiivistää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko teki tärkeän kiinnityksen: ”Ottanut selkeitä kehitysaskelia”
- Shokkipäätös! Kanadan NHL-miljonäärit ulos olympiakylästä
- SuomiKiekon kysymys sai Brady Tkachukin repeämään – ”Ei me ihan niin hulluja olla!”
- Ruotsille surkeita uutisia: NHL-supertähti sivussa harjoituksista!
- Kärpät-tähden nimi siirtohuhuissa – tässä uusi osoite?
- KalPa: karuja uutisia!
- Kuka on Leijonien seremoniamestari? Juuse Sarokselta yllätysvastaus!
- Nyt jysähti – Jokereilta iso uutinen!
- Liiga-seura vaihtuu – Linus Nyman löysi uuden osoitteen!
- Tässä olympialaisten NHL-palkkakuninkaat – yksi suomalainen kärjessä!
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- Lähtö tuli – Liiga-seura repi hyökkääjän sopimuksen
- Venäjältä shokkitieto: 32-vuotias huippuhyökkääjä kuollut