Pittsburgh Penguins on enää voiton päässä NHL:n itäisen konferenssin finaaleista.
Penguins kukisti kotonaan Washington Capitalsin maalein 3-2. Pingviinilauma johtaa ottelusarjaa voitoin 3-1. Runkosarjan voittanut Capitals on pahassa tilanteessa. Penguinsilla on ensimmäinen tilaisuus lähettää Capitals kesälomalle lauantaina Washingtonissa.
Penguinsin maalivahti Marc-Andre Fleury palkittiin ottelun ykköstähtenä. Fleury pysäytti 36 laukausta.
Pudotuspelien pistepörssiä johtava Jevgeni Malkin nappasi yhden syöttöpisteen. Penguins-hyökkääjä nousi sen turvin NHL:n pudotuspelien kaikkien aikojen toiseksi eniten syöttöpisteitä keränneeksi venäläispelaajaksi.
Malkin on summannut 133 playoff-peliin 93 syöttöä. Samaan ylsi omalla urallaan legendaarinen Sergei Zubov. Malkinin edellä venäläispelaajien pistepörssissä ja syöttöpörssissä on enää Sergei Fedorov (52+124=176). Malkin on takonut playoffeissa 133 pelissä tehot 52+93=145.
Tänä keväänä Malkin on iskenyt Penguinsille yhdeksään peliin saldon 4+12=16.