KHL-seura aloitti ulkomaalaispelaajiensa poispotkimisen – maalivahdille lähtöpassit!
Kuva: Ilari Isotalo
Dinamo Minsk on aloittanut rajun siivouksen kokoonpanossaan.
Dinamo kertoo verkkosivuillaan, että maalivahti Kevin Lalande on saanut potkut. Lalanden sopimus olisi jatkunut vielä ensi kauden, mutta Dinamo laittoi miehen kilometritehtaalle.
Kuten SuomiKiekko-sivusto aiemmin uutisoi (lue tästä), minskiläisseurassa tulevat puhaltamaan täysin uudenlaiset tuulet ensi kaudella. Raju linjaus tulee näkymään siinä, ettei seurassa nähdä todennäköisesti yhtää ulkomaalaispelaajaa ensi kaudella!
Kyseessä on Valko-Venäjän presidentin Aleksandr Lukashenkon täydellinen kyllästyminen maansa konttaamisen MM-kisoissa, joissa Valko-Venäjä jäi tänä vuonna B-lohkon toiseksi viimeiseksi. Lalande torjui Valko-Venäjän maalilla. Lalande on kanadalaistaustainen pelaaja, jonka Valko-Venäjä houkutteli rahalla ja kaksoiskansalaisuudella maajoukkueeseen.
Dinamo Minsk on kuin Valko-Venäjän maajoukkue pienoiskoossa, sillä suurin osa Valko-Venäjän maajoukkueesta on Dinamon pelaajia. Lukashenko on laatinut raportin Dinamo Minskin ja samalla maajoukkueen kehittämiseksi. Käytännössä se tarkoittaa sitä, että Dinamo ei enää palkkaa ulkomaalaispelaajia eikä ulkomaalaisvalmentajia. Raportista kertoi lehdistölle maan sisäministeri ja Dinamon hallintoneuvostossa istuva Igor Shunevitsh.
Kyseessä olisi täydellinen suunnanmuutos valkovenäläisessä jääkiekossa, sillä Dinamossa on vuosikaudet kiekkoillut useita ulkomaanapuja. Myös Valko-Venäjän maajoukkue on haalinut useita pohjoisamerikkalaisia riveihinsä Dinamo Minskin kautta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jan Bednar: ensi kauden joukkue selvillä!
- Karu takaisku – HIFK-hyökkääjän kausi on paketissa!
- 16-vuotias superlupaus tekee Liiga-debyytin!
- IL: TPS teki kovan kaappauksen – haaviin toisen Liiga-seuran kapteeni
- Boikotti! Kärppien fanit saivat tarpeekseen
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Rasmus Ristolainen räväytti heti paluuottelussaan – joukkuetoveri innostui: ”Ihan hirvi tuolla kentällä”
- Liiga-seurat tylysti ulos CHL:stä!
- Quinn Hughes teki ison paljastuksen suunnitelmistaan
- Leijonille tipahti loistouutinen NHL:stä
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!