Suomalaisen NHL-puolustajan rohkea veto tuotti makean lopputuloksen – ”Tavallaan huijasin”
Columbus Blue Jacketsin suomalaispuolustaja Markus Nutivaaran pelirohkeus tuli hienosti esiin miehen ensimmäisessä pudotuspeliottelussa NHL:ssä.
Nutivaara oli sivussa kolme ensimmäistä playoff-peliä, jotka menivät Pittsburgh Penguinsin nimiin. Neljänteen matsiin päävalmentaja John Tortorella päätti nostaa kokoonpanoon Nutivaaran.
Suomalaisen debyytti pudotuspeleissä meni upeasti. Blue Jackets voitti pelin 5-4 kaventaen ottelusarjan tilanteeseen 1-3. Nutivaara summasi tehot 1+1 ja palkittiin kakkostähtenä.
Tortorella painotti ennen peliä, että varman päälle pelaaminen koituu kohtaloksi. Pelaajien on tunnistettava tilanteet, jolloin voi hyökätä ja hakea ratkaisua.
Nutivaaran maalia edeltäneessä tilanteessa kiekko oli Blue Jacketsin päässä. Suomalaisen pakkipari Gabriel Carlsson heitti kiekon Penguinsin Matt Cullenin ohi Boon Jennerin lapaan.
Nutivaara lähti polkemaan ylöspäin, vaikkei kiekko ollut vielä puolustuspään siniviivan yli. Rohkea nousu tuotti tulosta. Nutivaara sai kiekon, purjehti hyökkäysalueelle ja laukoi. Irtokiekko ajautui Jennerille, jonka veto pomppasi maalin viereen. Suomalainen pisti kiekon nuottaan.
– Tavallaan huijasin, Nutivaara kertoi hymyissä suin maali edeltäneestä tilanteesta Columbus Dispatchille.
Ensimmäinen pudotuspeliottelu NHL:ssä maistui.
– Tietenkin oli perhosia mahassa. Halusin vain nauttia joka hetkestä. Tarvitsimme voiton. Tarvitsemme vielä kolme voittoa lisää ja keskityn nyt vain seuraavaan peliin, Nutivaara totesi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- USA:n kapteenilta vuolaat kehut Suomelle – paljasti olevansa huolissaan taudin leviämisestä
- Tero Lehterältä hämmentävä temppu USA-ottelussa: ”Nyt näette kun valmennus teki virheen”
- TPS:llä katastrofaalinen ilta – tappiputki venyy ja paukkuu
- Viime hetken käänne: NHL-tähti ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies mukaan
- KooKoolta järkälemäinen sopimusuutinen: ”Tiedetään hyvänä tuloksentekijänä”
- Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen pahoittelee asiatonta käytöstään: ”Mitä eilen pelin jälkeen tapahtui…”
- Naisleijonien ketjut Yhdysvaltoja vastaan julki!
- NHL-supertähti lähtee olympialaisiin karmeassa kunnossa – raju kuva julki
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- Vahvistus tuli: NHL:stä lähtöpassit saanut Juho Lammikko palaa tuttuun seuraan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?