Ilvekselle kourallinen uusia sopimuksia – mukana mielenkiintoisia nimiä
Kuva: Juha Tamminen
Tampereen Ilves tiedotti perjantaina, että seuran vahvuuteen liittyy ensi kaudeksi viisi uutta pelaajaa.
Uudet nimet ovat Mikael Kuronen, Valtteri Viljanen, Arttu Ruotsalainen, Julius Valtonen ja Juhani Tamminen.
– Uudet pelaajamme ovat kauttaaltaan sellaisia, jotka haluavat tulla Ilvekseen kehittymään ja ottamaan urallaan seuraavan askeleen. Mikael Kuronen on monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan niin yli- kuin alivoimaakin, ja Valtteri Viljanen tuo puolustukseemme rohkeaa kiekollista pelaamista, kommentoi Ilveksen päävalmentaja Karri Kivi.
Kuronen on Ilves-kasvatti, joka on edelliset kolme kautta edustanut SaiPaa. 25-vuotias hyökkääjä viimeisteli kuluneella kaudella 12 maalia runkosarjassa.
Vasta 23-vuotias kiekollinen porilaislähtöinen puolustaja Viljanen teki viime kaudella läpimurtonsa SM-liigassa viimeistelemällä 20 tehopistettä. Rightin puolustajan pisteet laskivat tällä kaudella, mutta Ilveksessä luotetaan hänen potentiaaliinsa.
Vasta 19-vuotias hyökkääjä Arttu Ruotsalainen on puolestaan tuttu nuorten maajoukkueesta. Läpimurto miesten peleihin on tekemättä, kun tällä kaudella Ässissä syntyi liigapeleissä tehot 1+0 34 otteluun.
Uusina hyökkääjinä Ilvekseen liittyvät myös HPK:ssa pelannut 21-vuotias Julius Valtonen sekä viime kaudella Mestiksen RoKia ja HIFK:ta edustanut 28-vuotias Juhani Tamminen, joka teki kuluneella kaudella Mestiksessä 48 ottelussa pisteet 15+28=43.
Lisäksi Ilves tiedotti, että omat kasvatit Topias Haapanen ja Joona Ikonen solmivat kolmevuotiset jatkosopimukset. Nuoret hyökkääjät juhlivat kaksoisvoittoa Nuorten SM-liigan pistepörssissä tällä kaudella.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa