Liigassa muhii erikoinen tapaus – kurinpitoryhmältä jänniä väitöksiä ja pelikiellon lyhennys
Liigassa muhii tällä hetkellä varsin erikoinen tapaus.
Vaasan Sportin puolustaja Markus Kankaanperä sai aluksi kolmen ottelun mittaisen pelikiellon päähän kohdistuneesta taklauksesta, missä kohteena oli KooKoon Josh Green.
Tästä pelikiellosta Kankaanperä ehti kärsiä yhden ottelun, mutta nyt hän saakin pelata!
Taustalla on Sportin tekemä valitus ja kurinpitoryhmän päätös lyhentää pelikieltoa.
– Kurinpitoryhmä on perehtynyt asiaan katsomalla ottelun tilannetta koskevan videotallenteen, Kankaanperän kurinpitäjälle esittämän lausunnon, lukemalla kurinpitopäätöksen sekä Hockey-Team Vaasan Sport Oy:n valituksen ja toteaa, että:
– Valituksessaan Hockey-Team Vaasan Sport Oy on tuonut esiin Kankaanperän taklaukseen liittyviä yksityiskohtia, joiden nojalla seura katsoo kurinpitopäätöksen olevan liian ankara. Kurinpitoryhmä on käynyt läpi kaikki valituksen argumentit samoin kuin kurinpitopäätökseen liittyvät aiemmat asiakirjat. Kurinpitoryhmän näkemyksen mukaan Kankaanperän suorittaman taklauksen voima ja vauhti sekä päähän kohdistuva kontakti tilanteessa ovat suhteellisen vähäisiä. Kontaktin osittaisesta pään alueelle kohdentumisesta huolimatta kurinpitoryhmä ei katso tilanteessa olevan kyse ensisijaisesti päähän kohdistuneesta taklauksesta vaan enemmänkin Kankaanperän huolimattomasta ja sääntöjen vastaisesta kiekottomaan pelaajaan kohdistuvasta estämisestä / blokkaamisesta.
– Edelleen päätöstä tehdessään kurinpitoryhmä on tarkastellut ja ottanut huomioon aikaisemmat rangaistukset päähän kohdistuneista taklauksista ja estämisistä, sekä sen että Green ei loukkaannu tilanteessa.
Viimeinen väite on sinänsä jännä, sillä Green ei ole vieläkään palannut KooKoon kokoonpanoon kyseisen tapauksen jäljiltä.
Green ei pystynyt pelaamaan Sport-ottelun jälkeen seuraavassa kamppailussa Kärppiä vastaan, vaan hän oli Oulussa siviilivaatteet päällä.
Greenin nimeä ei myöskään näkynyt KooKoon kokoonpanossa tiistain Jukurit-ottelussa, eikä näy nyt torstaina, kun KooKoolla vastassa on TPS.
Kankaanperä sen sijaan liittyy Sportin mukaan, kun vaasalaisryhmällä vastassa on KalPa.
LUE MYÖS:
- Jokerifaneilta kovaa hiillostusta – nyt puhuu Tomek Valtonen
- Jokereiden tappioputki venyy! Lukollakin tuskanhiki valuu jo niskassa
- NHL:ssä uutispommi! Anaheim ostamassa tähtensä sopimuksen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Nyt selvisi NHL:n tv-lähetysten suuri kysymys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- Nyt tuli yllättävä tieto: Liigasta tuttu suomalainen lopetti uransa 25-vuotiaana
- Carolina Hurricanes hankki MM-kultaa voittaneen ex-kärkivarauksen
- Kärppien mestarin piti olla ykköshankinta – sai väistyä Jokereista tutun tieltä
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Patrik Laine: nyt tuli tieto, joka muuttaa asetelmaa
- Urheilucast: Jokerit heitti verkot vesille – kiikarit NHL:ssä!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Urheilucastin väite: Patrik Laineen NHL-tilanne muuttui rajusti – nyt on vaikean ratkaisun paikka
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Urheilucast: NHL-pomo teki Benjamin Rautiaisen takia Tampereella jotain poikkeuksellista – nyt ei lupaa hyvää Tapparalle
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!