HIFK:n paras pakkipari on ihastuttanut – kuin Daavid ja Goljat yhdessä
Harva olisi uskonut kesällä, että Helsingin IFK saa toiminaan puolustajaparin, jossa pelaavat 17-vuotias tulokas ja yli kaksimetrinen AHL-jyrä.
Näin kuitenkin kävi nopeasti sen jälkeen, kun huippulahjakkuus Miro Heiskanen ja fyysinen kovanaama Joe Finley laitettiin syksyn ensimmäisissä peleissä pelaamaan yhdessä.
Yhden SM-liigan mielenkiintoisimman parivaljakon työskentely on ollut vakuuttavaa. Hintelän oloinen, mutta kentällä lähes virheetöntä ja kypsää peliä pelaava Heiskanen on ollut parempi kuin kukaan osasi odottaa ennen pelien alkamista.
Viime kaudella Nuorten SM-liigan vuoden tulokkaaksi valittu puolustaja on ottanut kauden edetessä entistä enemmän kiekollista roolia, minkä lisäksi hän nostaa sulavalla luistelullaan HIFK:n hyökkäyksiä omasta päästä taitavasti. 16 liigaottelussa tehopisteitä on kertynyt 2+2.
Vielä hienompaa luettavaa on tehotilasto, joka on tässä vaiheessa plussalla seitsemän pykälän verran. Heiskanen on ollut kentällä vain kolme kertaa, kun vastustaja tekee tasakentällisin maalin HIFK:ta vastaan.
Myös Finley on ollut odotuksiin nähden erittäin onnistunut hankinta helsinkiläisten takalinjoille. Kaksimetrinen kolossi ei ole nopea luistimilla, mutta pysyy pelin sisällä hyvin. Iso puolustaja on ollut vakuuttava isäntä omassa päässä ja on jakanut läpi kauden painavia taklauksia.
Myös Finleyn onnistuneesta oman maalin vartioinnista on todisteena tehotilaston +6 merkintä. Syöttöpisteitä on kertynyt tässä vaiheessa kaksi.
Kahden yllättäjän erilaiset ominaisuudet tukevat toisiaan loistavasti. Kaksikko on ollut selvästi HIFK:n paras puolustajapari tähän asti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Topi Nättinen antoi palaa – laukoi IS:lle kovan väitteen Kärppien oudosta tempauksesta
- Aleksander Barkovista kuului huikea uutinen!
- Tero Lehterältä suorat sanat olympialaisten olosuhteista
- IL: Vaasan Sport kävi ryöstöretkellä HIFK:ssa!
- Kurinpito jyrähti: Jokerit-hyökkääjälle pitkä pelikielto
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Yksi putosi pois olympiajoukkueesta – Leijonille uusi NHL-vahvistus!
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Ilves: nuori puolustaja vuokralle toiseen Liiga-seuraan
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- SK: Ässät teki kaappauksen Ilveksen leiristä!
- Näkökulma: Ilveksen ja Kiekko-Espoon vaihtokauppa paljastaa karun totuuden