Hagman, numero 20 ja HIFK:n ryhtiliike – olisihan se mehukas tarina

Kuva: Ilari Isotalo
Oulun Kärpät päätti jättää Niklas Hagmanin loppukauden option käyttämättä, minkä takia kokenut hyökkääjä on jälleen vapailla markkinoilla. Mitä ilmeisimmin kovaa palkkaa Kärpissä nauttinut Hagman ei ollut erityisen huono, muttei myöskään tarvittavan tehokas pahasti alisuorittaneessa oululaisryhmässä.
Hagmanin pelit varmasti jatkuvat vielä tällä kaudella, mutta 36-vuotiaan maalintekijän osoite on ainakin suurelle yleisölle vielä arvoitus. Hagmanin vaihtoehtona ovat varmasti liigakaukaloiden lisäksi myös ulkomaalaiset sarjat.
Katseet kääntyvät myös väkisinkin HIFK:hon, jossa Hagman on juniorivuosina pelannut ja liigauransa aloittanut. Seuran ja Hagmanin tiet eivät ole kohdanneet sen jälkeen, kun Hagman on palannut ulkomailla vietettyjen vuosien jälkeen Suomeen. Oman kitkansa osapuolten välille on varmasti tuonut myös Hagmanin kaksivuotinen visiitti Jokereiden KHL-ryhmässä.
Hagmanin siirtymisestä Oulun Kärppiin tällä kaudella ei dramatiikkaa puuttunut, kun hänen isänsä ja HIFK-legenda Matti Hagman nukkui pois vain päivä sen jälkeen, kun Niklaksen sopimus Ouluun julkaistiin.
HIFK painii tällä hetkellä SM-liigassa tehottomuuden kanssa. Viimeisimmässä kotiottelussa KooKoota vastaan joukkue ei onnistunut maalinteossa ja hävisi jatkoajalla 1-0.
Vaikka HIFK on vähentänyt viime kausina järkevästi kesken kauden tehtyjä hankintoja, mietitään toimistolla varmasti lääkkeitä loppukauden pelastamisen suhteen. Totuus kuitenkin on, että useampi tehohyökkääjä on kärsinyt loukkaantumisista ja tehottomuudesta läpi kauden.
Kiekkofaneille rakas laji tarkoittaa myös hienoja tarinoita. Mikä olisikaan HIFK:n näkökulmasta hienompi tarina kuin Hagmanin paluu juuri tällä kaudella tuttu numero 20 selässään varsinkin, jos se toisi joukkueeseen oikeanlaista kaivattua johtajuutta ja maalintekovoimaa? Entä millaisen tarinan se jättäisi liigahistoriaan, jos HIFK saisi rivinsä kasaan ja Hagman olisi keväällä ratkomassa tärkeitä otteluista Helsingin jäähallissa?
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ismo Lehkonen täräytti rajun kommentin Doug Sheddenistä: ”Toivottavasti pysyy korkki kiinni”
- Matthew Schaefer teki huiman tempun – NHL-historiaa!
- Jesse Puljujärvi: hirmuvire!
- Kasperi Kapanen pitkään sivussa
- Patrik Laineesta surkea uutinen: edessä pitkä sairausloma!
- Kaleva: NHL:ssä hyllytetty Emil Pieniniemi kiistää katoamisväitteet – ”Ei pidä paikkaansa”
- Ville Peltonen vertaa Sveitsiä ja Liigaa HS:lle – tässä suurin ero: ”Fantastisella tasolla”
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Florida Panthersille tipahti loistavia suomalaisuutisia NHL:ssä!
- Doug Shedden lähetti suorat terveiset Liiga-tuomareille
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Ikoninen kaksikko palaa yhteen – Jokerit jysäytti yllätysdiilin!
- Suomalaisjätti: NHL kutsuu!
- NHL:ssä jysähti yllätyskauppa – konkari tekee paluun!
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”
- NHL-pakki iski Connor McDavidia arkaan paikkaan – nyt pamahti sakot
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!