Entinen NHL-lupaus avautui ylipainostaan ja alkoholismistaan – ”Join iltaisin viskiä ja olutta”

Jääkiekkoilija Devin Setoguchi on kertonut alkoholismistaan sekä elämänmuutoksestaan Japan Timesille.
Japanilaiset sukujuuret omaava Setoguchi varattiin NHL:ään kahdeksannella vuorolla kesällä 2005. Kaudella 2008-2009 mies mätti runkosarjassa 31 maalia ollen San Jose Sharksin paras maalintekijä.
Setoguchin NHL-ura kuitenkin hyytyi. Kaudella 2014-205 hän pelasi vain 31 NHL-ottelua. Viime vuoden huhtikuussa mies meni alkoholivieroitukseen ja kuntoutusohjelmaan.
Nyt hän on ollut yli vuoden selvänä.
– Se oli iso osa elämääni. Vietin usein iltani juomalla viskiä ja paljon olutta. Olin ylipainoinen ja huonossa kunnossa, Setoguchi muistelee.
– Se oli yksi elämäni parhaista päätöksistä. En ole koskaan voinut paremmin fyysisesti ja henkisesti, mies jatkaa.
Viime syksynä Setoguchi kävi Toronto Maple Leafsin testileirillä, muttei onnistunut saamaan sopimusta. Pelaajan mukaan se ei ollut edes lähellä, sillä hän ei vain ollut tarpeeksi hyvässä kunnossa.
– Vieroituksen jälkeen painoin 103 kiloa. Minun piti pudottaa painoa yli 11 kiloa, jotta olisin saanut edes mahdollisuuden tryoutiin. Treenasin vain tiputtaakseni painoa, jotta voisin saada koesopimuksen, Setoguchi selventää.
Maple Leafs ei tarjonnut sopimusta, joten Setoguchi siirtyi Eurooppaan. 29-vuotias laitahyökkääjä pelasi kuluneen kauden Sveitsin liigassa Davosin joukkueessa. Mies tehtaili 30 peliin tehot 11+13=24.
– Jokainen sarjassa osasi luistella ja liikuttaa kiekkoa. Peli oli todella nopeaa ja siellä oli taitoa. Eniten minua yllätti pelin nopeus. Se oli melkein sama kuin NHL:ssä, mutta isommassa kaukalossa, Setoguchi ihmettelee.
VEDONLYÖJÄ.COM
LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Ruotsalaistähti puolustelee pelaamistaan KHL:ssä: ”Yritän vain elättää perheeni”
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- HIFK:stä tuttu pistelinko uuteen seuraan – KHL:n tähtisikermä poimi riveihinsä
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- Jatkoaika: Kiekko-Vantaan edustusjoukkue menetti tärkeän kumppanin – yhteistyösopimus purettu
- Tässä HPK:n kapteenisto alkavalle Liiga-kaudelle
- Kolminkertainen Stanley Cup -mestari sai valmennuspestin
- Kohti seuraavaa turnausta – tältä näyttää Nuorten Leijonien joukkue
- Suomalaisvalmentaja nimettiin NHL-huippupestiin
- Jokerien maalitykki: Uusi seura
- Veli-Matti Savinainen saapui TPS:ään – teki heti yhden huomion
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- MTV Urheilu: Liiga-seuran harjoituksissa yllättävä näky – huippunimi mukana!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Liigan monivuotinen törkypelaaja ripustaa luistimet naulaan!
- Lähde: HIFK:n entinen supertähti lähtee NHL:stä!