HIFK-tähti meinasi saada tyrmäyställin – ”Ei siinä osannut odottaa”
Kuva: Juha Tamminen
HELSINKI. HIFK onnistui ottamaan JYP-välieräsarjassa kolmannen voiton, kun se kaatoi jyväskyläläiset perjantaina kotiottelussa lukemin 5-3.
HIFK otti heti alussa kuskin roolin ja vei kenttätapahtumia selvästi. JYPillä samalla kiekollinen pelaaminen oli lähes olematonta.
Asetelmat kääntyivätkin edelliseen Jyväskylän otteluun nähden, missä JYP takoi ratkaisun heti avaushetkillä karattuaan kolmen maalin karkumatkalle.
– Silloin Jyväskylässä otettiin pari jäähyä ja siinähän se heidän etumatka tuli viime pelissä. Nyt oli se, että ei oteta niitä jäähyjä, niin se helpottaa jo ihan kummasti sitä pelaamista. Viidellä on vähän kivempi pelata. Se oli varmasti avainjuttu siinä alussa, HIFK:n Teemu Ramstedt kertasi alkuhetkiä SuomiKiekko-sivustolle.
HIFK oli vienyt kiekollista peliä selvästi sarjassa edellisissä otteluissa. Sama meno jatkui perjantaina Helsingissä varsinkin kahden ensimmäisen erän aikana.
– Kyllä me ollaan koko ajan luotettu siihen meidän kiekolliseen peliin. Ja nimenomaan siihen, että 60 minuuttia kun pelataan, niin ollaan vahvempia. Sitä ei välttämättä ratkaista ensimmäisellä minuutilla sitä peliä. Vaikka JYP pääsi edellisessä pelissä kolme maalia edelle, niin silti luotettiin siihen, että me tullaan sieltä. Meillä oli ihan huippupaikkoja vielä lopussa tasoittaa se peli ja vähän paremmalla tuurilla oltaisiin tultu tasoihin sieltä, Ramstedt muisteli mennyttä.
Nyt vahva ensimmäinen erä ja toisen erän alussa tullut 4-0 ratkoivat peliä HIFK:lle. Sen jälkeen JYP hiljalleen otti pelillistä hallintaa itselleen, minkä taustalla oli kuitenkin ihan luonnollista taustaa Ramstedtin mukaan.
– Onhan se aina vähän niin, että kun toisella tavallaan ei ole mitään väliä että miten ne numerot ovat toiseen suuntaan, niin onhan se helpompi siinä tulla sitten vähän riskillä mukaan. Saa sitä kautta vähän sitä momentumia käännettyä ja se on aika luonnollista, etä miten siinä sitten käy. Mutta pelattiin ihan fiksusti ja hyvin, ei siinä ollut mitään ihmeellistä.
Pieniä sydämmentykytyksiä HIFK-faneille meinasi tulla toisen erän loppuhetkillä, kun JYPin Joonas Nättisen taklauksen jälkeen Ramstedt jäi makaamaan jäähän.
Nättisen taklaus tuli kiekottomana tilanteessa olleeseen Ramstedtiin aika puun takaa.
– Ei siinä sitä osannut odottanut tosiaan. Kyllä mä yleensä aika valppaana olen tuolla kentällä, että mistä vaan voi tulla. Itseä vielä varmaan ehkä otetaan vähän kovempaa kuin monia muita, niin siinä mielessä pitääkin olla valppaana. Mutta tuohon ei pystynyt kyllä. Tuli niin kuolleesta kulmasta, kultakypärää kantava Ramstedt myönsi.
– Mutta en usko, että siinä oli mitään tahallista. Ainakin mitä katsoin taululta, niin oli ihan vahinko. Ei mitään Nättisen suuntaan. Uskon, että oli vähän vahinko.
Säikähdyksellä selvittiin siis?
– Ei siinä mitään. Ylös vain ja peliä.
HIFK:n ja JYPin sarjassa ollaan menty kotivoitosta kotivoittoon tähän mennessä. HIFK oli kuitenkin pitkälti kenttätapahtumissa edellä viime kerralla.
Sieltä myös juontaa hyviä pohjia maanantaita varten Ramstedtin muaakn.
– Hyvä itseluottamus pitää ottaa mukaan siitä, mitä se peli oli siellä varsinkin lopussa. Sitä kautta saadaan sinne hyvä vieraspeli. Pitää vain unohtaa se huono alku, mikä siellä oli ja sitä kautta saada nyt se hyvä alku ja sitä kautta alkaa viemään sitä peliä. Sieltä se tulee.
Ilari Savonen, Helsinki
Twitter: @ilarisavonen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vatsatauti! Suomea uhkaa jopa luovutus Kanadaa vastaan – ”Koko ajan käydään keskustelua”
- Jättipommi: Risto Dufva sai uuden valmennuspestin!
- Katastrofi! Naisleijonien joukkueessa riehuu vatsatauti
- Kisaturistit huomio! Yksi asia aiheuttaa olympialaisissa isoja ongelmia – ”Tällaista on Italiassa”
- SK: Joni Ortio hyppää kilpailijan leiriin Liigassa!
- Topi Nättinen antoi palaa – laukoi IS:lle kovan väitteen Kärppien oudosta tempauksesta
- Aleksander Barkovista kuului huikea uutinen!
- Tero Lehterältä suorat sanat olympialaisten olosuhteista
- IL: Vaasan Sport kävi ryöstöretkellä HIFK:ssa!
- Kurinpito jyrähti: Jokerit-hyökkääjälle pitkä pelikielto
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- SK: Ässät teki kaappauksen Ilveksen leiristä!