Tappara-tykki vannoo puolustuspelin nimeen: ”Se on meidän arvomme”
Kuva: Ilari Isotalo
Tampereen Tappara on aloittanut kautensa väkevästi, vaikka moni jääkiekon seuraaja uskoi joukkueen tason laskevan Olli Palolan, Pekka Jormakan, Juha Metsolan ja kumppaneiden lähdön myötä. Joukkue on sarjataulukossa toisena ja on hävinnyt vain kaksi peliä varsinaisella peliajalla viidestätoista.
Joukkueen ykköspyssy Kristian Kuusela kertaa SuomiKiekko –sivuston haastattelussa alkukautta. Kokenut laitahyökkääjä on nakuttanut 5+9 tehot ja on näin pistepörssissä sijalla neljä. Kultakypärä on pelannut vajaat kymmenen ottelua sensaatiomaisen syksyn pelanneen Henrik Haapalan ja Jani Lajusen ketjussa.
– Ollaan löydetty hyvät kemiat ja roolit. Minä olen ehkä semmoinen yleismies Jantunen. Puolustan ja hyökkään ahkerasti ja luon maalipaikkoja.
Vain kaksi tappiota varsinaisella peliajalla, miten?
– Olemme pelanneet tasaisesti. Alkupeleissä päästimme pari kertaa vastustajan takaa tasoihin, mutta muuten on mennyt hyvin. Pelaamme koko joukkueen voimin neljällä kentällä ja sitten joku kenttä nousee esiin, kun on sen paikka, Kuusela arvioi.
Onko ollut yllätys, miten hyvin nuoret Patrik Laine, Henrik Haapala ja Arttu Ilomäki ovat nousseet esiin?
– Ei se ole minua yllättänyt. Kun nuoret saavat ruutua ja peliaikaa, niin he pelaavat ihan siinä missä kokeneemmatkin.
Mitä päässäsi liikkui ennen kautta kun vuoro toisensa jälkeen kovia pelaajia lähti viime kauden joukkueestanne?
– Saimme kokeneita hyviä liigapelaajia tilalle ja minun mielestä emme heikentyneet, Kuusela toteaa tyynesti.
Nähdäänkö keväällä kolmatta kertaa putkeen Kärpät ja Tappara loppuottelussa?
– Liiga on tasainen, josta ei vielä yhtään osaa arvioida miten käy. Jokainen peli on ollut tähän asti tasainen ja aina pitää olla parhaimmillaan, jos haluaa voittaa. Yritämme viedä mahdollisimman monta peliä, jotta olemme sitten keväällä iskussa.
Onko pelitapaanne muutettu viime kaudesta, koska miehistö vaihtui niin paljon?
– Ei.
Mistä tunnistaa Tampereen Tapparan jäällä?
– Puolustuspelaamisesta. Se on meidän arvomme. Puolustamme tiiviisti ja hyökkäämme kovaa vastaan. Tykkään siitä ja se sopii minulle, Kuusela kertoo.
Jesse Happonen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kiekko-Espoolle paha menetys – ulkomaalaisvahvistus pitkään sivussa
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Liigaan tähyävä seura: huippuvahvistus!
- U20 SM-sarjan pistepörssiä dominoiva huippulupaus: Liiga-sopimus
- Doug Shedden sai uuden valmennuspestin!
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!
- Jukka Jalonen MTV:lle: Täällä haluaisi valmentaa seuraavaksi
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- SK: Lukon NHL:ään varattu hyökkääjälupaus loikkaa HIFK:hon!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!