Ässille kaksi uutta jenkkiä ja kaksi uutta juniorihankintaa
Kuva: Juha Tamminen
Porin Ässät tiedotti keskiviikkona hankkineensa riveihinsä neljä uutta pelaajaa.
Patapaitojen riveihin liittyvät Pat Mullane, Troy Vance, Arttu Ruotsalainen ja Eemeli Räsänen.
Mullane ja Vance saapuvat Pohjois-Amerikasta, kun taas Ruotsalainen siirtyy Poriin Kärpistä, Räsänen Jokipojista.
Hankinnoista Mullane pelasi viime kaudella ECHL:ssä, jossa hän kokosi kasaan 72 ottelussa 62 tehopistettä.
– Mullane on pelitaitava keskushyökkääjä. Hän tekee hyvin peliä ja tuo joukkueeseen luisteluvoimaa. Hän on aikanaan ollut yliopistojoukkueen kapteeni, joten kyseessä on henkisesti vahva pelaaja, Ässien urheilujohtaja Mika Toivola käy läpi hankintoja seuran tiedotteessa.
Puolustaja Vance puolestaan saapuu Ässiin sen yhteistyöseuran Dallas Starsin kautta, missä hän pelasi myös ECHL-tasolla.
– Vance on hyvä all around -puolustaja. Hänen sopimuksensa sisältää syyskuun alkuun asti ulottuvan koeajan, Toivola kertoo.
Ruotsalainen ja Räsänen puolestaan ovat junioripuolen hankintoja. 17-vuotias Ruotsalainen ehti pelata jo alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa keväällä, kun taas 16-vuotias Räsänen on vetänyt vielä nuorempien pelaajien maajoukkueissa tähän mennessä.
– Tarkoitus on tehdä molemmista kolmen vuoden sisällä liigapelaajia. Kiire ei ole ja haluamme poikien kehittyvän rauhassa. Jos he pystyvät nousemaan edustusjoukkueeseen aikaisemmin, niin olemme luonnollisesti erittäin tyytyväisiä, mutta tärkeintä on saada heille hyvää valmennusta, peliaikaa ja sitä kautta kehitystä, Toivola kävi läpi Ruosalaisen ja Räsäsen saapumista.
LUE MYÖS:
- Näkökulma: Joko narreilla on aihetta hymyyn?
- Tappara jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- Liigalta rajuja muutoksia: ”Pahoittelemme seuroille ja kannattajille tästä syntyvää harmia”
- HIFK:lle paha takaisku – SHL:n parhaana palkittu pitkään sivussa
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Aleksander Barkov loukkaantui vaarallisen näköisesti – nyt puhuu päävalmentaja
- Tähtimaalivahti teki historiaa NHL:ssä – iski maalin
- Ei voi olla totta: Aleksander Barkov loukkaantui taas – nyt tipahti karu ennuste
- Historiallinen sopimus – 14 NHL-ottelun pakki rustasi jättidiilin
- Jesse Puljujärvi lätkäistiin pelikieltoon – tuleeko vielä lisää?
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana