Tuomareiden haukkuminen tuotti varsin mojovan rapsun Pohjois-Amerikan junnuliigan arvostetussa turnauksessa
Anna kakkua, anna sakkoa! Kyseinen lause tuli aikanaan tutuksi silloin Kiekko-Vantaan päävalmentajana toimineelta Harri Aholalta, joka poltti päreensä Mestiksessä tuomaritoimintaan Kajaanissa.
Nyt sakkoa tärähti oikein kunnolla Pohjois-Amerikassa arvostetussa Memorial Cupissa, missä Quebec Rempartsin päävalmentaja ja GM Philippe Boucher päätti kommentoida tuomaritoimintaa kovin sanoin.
Boucher kohdisti kritiikkinsä QMJL-liigan tuomaripäällikköön Richard Trottieriin, jonka ei pitäisi Boucherin mukaan laittaa enää Rempartsin ottelussa tuominutta tuomaria Olivier Gouinia heidän otteluihin viheltämään.
Kritiikillä ja avautumisella Boucher viittasi siihen, että Gouinin on tuomaroinnut hyvin pahasti hänen valmentamaansa joukkuetta vastaan jo aiemmin ennen turnaustakin QMJL-liigan finaalissa, missä Gouinin oli muun muassa viheltänyt kyseenalaisen jäähyn toisessa jatkoerässä ratkaisevassa seitsemännessä pelissä. Samainen meno oli jatkunut Boucherin mukaan myös tuoreimmassa tapauksessa, minkä jälkeen hän päätti muraista aiheen esille.
Tästä juniorisarjojen kattojärjestö CHL ei paljoa ilahtanut ja täräytti Rempartsin ja Boucherin suuntaan 10 000 dollarin sakon.
Se toki ei hirveästi varakkaalle seuralle kukkarossa tunnu, sillä Remparts siirtyy ensi kaudella pelaamaan yhteensä 400 miljoonaa dollaria maksaneelle Videotron Centeriin.
Memorial Cupissa mukana on Kanadan eri juniorisarjojen parhaat joukkueet.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Nuorten Leijonien joukkue MM-kisoihin on valittu!
- Väite kulisseista: Jarmo Kekäläinen värväämässä suomalaisen luottomiehensä
- Jouluvisa: osaatko nimetä Liigan maalipörssin voittajat?
- JYP tiputti jättimäisen sopimusuutisen!
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Antti Raanta, 36, teki päätöksen uransa jatkosta
- Urheilucast: Jokerit jäi nuolemaan näppejään – Liigan pistetykki teki valintansa!
- Nyt jysähti – NHL-legenda valmis tekemään paluun eläkepäiviltä!
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä