HPK nappasi uuden ykköstorjujan – ”Liigan huippumaalivahteja”

HPK ilmoitti kolmesta tuoreesta sopimuksesta, kun seura paljasti miehistön vahvistuvan yhdellä maalivahdilla ja kahdella puolustajalla.
Pelicansista saapuva maalivahti Jere Myllyniemi liittyy HPK:n mukaan kahden vuoden sopimuksella. 32-vuotias Myllyniemi on Liigan lisäksi pelannut myös Ruotsissa.
– Myllyniemi on Liigan huippumaalivahteja. Hän osoitti viime kaudella kuuluvansa siihen joukkoon, HPK:n päävalmentaja Pasi Arvonen luonnehti.
Neljä viime kautta Ruotsissa MODO:n riveissä pelannut Joonas Lehtivuori on solminut 2 vuoden sopimuksen Hämeenlinnaan, jossa on toisen vuoden osalta ulkomaan optio. 26-vuotias Ilveksen kasvatti iski viime kaudella SHL:ssä 52 ottelussa tehopisteet 3+4. Lehtivuori on Philadelphia Flyersin varaus vuodelta 2006 ja hänen tilillään on 98 AHL-ottelua.
Päävalmentaja Arvonen on tyytyväinen uuteen puolustajaansa.
– Lehtivuori on hyvä kiekollinen pakki, joka tuo kokemuksellaan johtajuutta meidän nuoreen puolustukseen.
HPK on myös kiinnittänyt oman juniorimyllyn kasvatin, puolustaja Matias Haarasen. 18-vuotias Haaranen on solminut HPK:n kanssa 2+1 -vuotisen sopimuksen. Hän voitti viime kaudella Nuorten SM-liigassa hopeaa HPK:n paidassa ja pääsi maistamaan liigavauhtia kahden ottelun verran. Viime kaudella Haaranen iski Nuorten SM-liigassa puolustajaksi hyvät tehot (32 pistettä).
– Matias on pelannut hyvin nuorten sarjaa ja osoitti Liigassakin hyviä otteita. Hän on kehityskelpoinen ja hänen kanssaan mennään rauhassa eteenpäin. Hän on aivan loistava kiekollinen pelaaja ja hänellä on hyvä pelinäkemys, Arvonen kertoi.
(Lähde: HPK:n tiedote)
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa