Tuomo Ruudusta, 30, tuli perjantaina 20. Suomalainen NHL-pelaaja, joka on saavuttanut NHL:ssä 600 ottelun rajapyykin. Vantaalaislähtöinen Ruutu pelasi merkkipaaluottelun kotijäällään, missä Carolina Hurricanes kukisti Florida Panthersin lukemin 5-1 .

Ruutu juhlisti ottelua alustamalla Riley Nashin iskemän 1-0-maalin.

– Joo, kuusi sataa ottelua tuli täyteen. Ja hyviä pelejä kaikki. Noh, ehkä sinne muutama heikkokin mahtuu joukkoon, hyväntuulinen Ruutu nauroi SuomiKiekko-sivustolle ottelun jälkeen.

Ruutu on edustanut kymmenvuotisella NHL-urallaan Carolinan lisäksi ainoastaan Chicago Blackhawksia, jonka ensimmäisen kierroksen varaus Ruutu on kesältä 2001. Chicago kauppasi Ruudun Carolinaan kaudella 2007-08. Laitahyökkääjä sanoi, että merkkipaalujen alla tulee katsottua taaksepäin.

– Aina, kun tulee jokin tasaluku täyteen, niin kyllä sitä pysähtyy hetkeksi miettimään menneitä ennen peliä, mutta aika nopeasti se haihtuu, kun ottaa ekan pommin vastaan, Ruutu kuittasi.

Ruutun uralle on mahtunut paljon. Kaksi kertaa laituri on tehnyt 20 maalia ja kahdesti yli 50 pistettä. Mukaan mahtuu valtava määrä taklauksia, mutta myös uraa hidastaneita vammoja. Juuri nyt Ruudulla on Carolinassa vaikeampi vaihe ja peliaika kortilla.

– Lähinnä sitä tällaisinä tasalukuhetkinä miettii, miten onnekas on ollut, kun on saanut kokea niin paljon hienoja hetkiä kaukalossa ja sen ulkopuolella.

Kotipuolessa Tuomo on silti edelleen vasta toiseksi kokenein NHL-pelaaja. Tuomon Jokereissa pelaavalla isoveljellä Jarkolla on NHL:ssä nimittäin otteluita 652. Tuomo Ruutu on kerännyt NHL-urallaan 138 maalia ja 168 syöttöpistettä.

Eniten Suomalaisista NHL-otteluita on pelannut Teemu Selänne, jolla otteluita on huimat 1434.

Tommi Seppälä, San Jose
Twitter: @TommiSeppala