Ruotsin lääkäri otti nyt syyn niskoilleen tähtipelaajan doping-kärystä

Ruotsin maajoukkueen lääkäri Björn Waldebäck on maanantaina ottanut syyn niskoille joukkueen tähtipelaajan Nicklas Bäckströmin doping-kärystä.
– Syy kärystä oli vain ja ainoastaan minun. Suosittelin hänelle tabletin ottamista, lääkäri kertoi Aftonbladetille.
Bäckström antoi positiivisen doping-näytteen keskiviikon Slovakia-pelin jälkeen, mistä löytyi raja-arvon ylittävä määrä allergialääkkeissä käytettävää pseudoefedriiniä. Hän oli ottanut testiä ennen Zyrtex-D -lääkettä, mikä lääkärin mukaan aiheutti käryn.
– Tabletilla on lyhyt piikki ja pitoisuuden määrä elimistössä riippuu siitä, milloin sen on ottanut. Keskustelin asiasta IIHF:n päälääkärin kanssa ja hän tiesi sillä voivan olla sellainen vaikutus, (että pitoisuus ylittää raja-arvon juuri tabletin oton jälkeen), Waldebäck perusteli.
Maanantaina tuli tieto, että myös B-näyte oli positiivinen. Mies voi maksimissaan saada kahden vuoden pelikiellon kansainvälisiin peleihin, mutta hän voisi pelata yhä NHL:ssä, koska aine ei ole siellä kiellettyjen aineiden listoilla.
– KOK:n kurinpitoelin kokoontuu pohtimaan rangaistusta ja odotamme heidän päätöstään, Ruotsin olympiakomitean johtaja Peter Reinebo vahvisti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa