Nuoriso-osasto TPS:n piristysruiskeena – ”Eivät ole nähneet edes ensimmäistä maailmanmestaruutta!”

TPS:n pirteimpiä ketjuja perjantaina oli kolmonen, johon oli kasattu nuorta voimaa enemmän kuin tarpeeksi.
Mikko Rantanen ja Julius Vähätalo keräsivät ketjun konkarin Camilo Miettisen kehut Tappara-voitossa.
– Onhan se hauska katsoa, kun nuoret pojat painaa. Yritän itse olla sitten jonkinlaisena isähahmona. Täytyy pitää huoli, ettei Rantanen ala luulemaan liikoja ja että Vähätalo saa pelata hyvällä fiilingillä tuossa, laituri virnuili 4-2-voiton jälkeen SuomiKiekko-sivustolle.
Nuoriso-osasto vastasi joukkueen avausmaalista, kun Rantanen punnersi väkisin kiekon avauserässä ohi Tappara-vahti Juha Metsolan.
– Hyvällä energialla vetivät heti alusta alkaen. Siinä oli hyvin sähinää – pojilla on vauhtia kuin nuorilla orhilla. Hyvällä itseluottamuksella ovat tulleet – ei auta kuin yrittää kannustaa samaan ja olla itsekin esimerkkinä sen suhteen.
Tuliko vuosina 1995 ja 1996 syntyneiden rinnalla yhtään vanha olo?
– Kyllä sen ajatuksen kanssa joutui jo vähän tappelemaan. Pojat eivät ole nähneet edes ensimmäistä maailmanmestaruutta, 27-vuotias Miettinen naurahti.
Ilta oli muuten TPS:n kannalta toivoa antava. Kolme pistettä katkaisi lokakuun lopusta asti kestäneen voitottoman putken kotona.
– Tarvitsee saada vielä lisää sydäntä ja tietynlaista vihaa siihen pelaamiseen. Tänään oli taklauksia, tunnetta ja hienoja maaleja – tuollainen tatsi pitää yrittää vain pitää päällä, Miettinen pohti.
– On tässä vähän kirittävää vielä. Huomenna jatkuu touhu, tarkoitus on ottaa kauden ensimmäinen tuplavoitto viikonlopulta.
Ilari Isotalo, Turku
Twitter: @IlariIsotalo
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!