Jukurit tiedotti jatkosopimuksesta ja kontrahdin purkamisesta

Kaudesta 2011 – 2012 Jukureita edustanut Pentti Nöyränen (30) on solminut seuran kanssa kahden vuoden jatkosopimuksen.
Sopimus pitää Nöyräsen viikinkipaidassa aina vuoteen 2016 asti.
– Jatketaan viime kaudelta tutuksi tullutta linjaa. Joukkuetta rakennetaan koko ajan sekä lyhyellä että pitkällä tähtäimellä, kommentoi urheilujohtaja Tommi Kerttula.
Nöyräsen sopimuksessa on sovittuna ehdot sekä Mestiksessä että SM-liigassa pelaamisesta. Jukureissa halutaan valmistautua hyvissä ajoin kaikkiin vaihtoehtoihin, tapahtuu keväällä mitä tahansa.
Luotettava roolipelaaja on ollut arvokas etenkin kevään ratkaisupeleissä.
”Arvokas ja monipuolinen pelaaja”
– Pena on näyttänyt, esimerkiksi viime kevään liigakarsinnoissa, että hän pystyy hoitamaan myös sentterin tonttia laadukkaasti. Siinäkin mielessä arvokas ja monipuolinen pelaaja, kommentoi päävalmentaja Jarno Pikkarainen luottosoturiaan.
SM-liigassa 248 ottelua Bluesissa, HPK:ssa ja SaiPassa pelannut hyökkääjää kuuluu nykyisen joukkueen kapteenistoon.
– Ollaan nähty kaveri tositoimissa sekä liigan että Mestiksen pudotuspeleissä, ja hän on yksi niistä, jonka taso ei kovassa paikassa horju. Nöyränen pystyy pelaamaan pääsarjatasolla vaadittavaa jääkiekkoa, ja on ennen kaikkea kevään pelaaja, kehuu Kerttula.
Mikkeliläistynyt Nöyränen kommentoi jatkoaan seuraavasti.
– Haluan olla omalta osaltani viemässä mikkeliläistä jääkiekkoilua eteenpäin. Hienoa, että sopimus syntyi jo näin varhaisessa vaiheessa. Nyt voin keskittyä täysillä olennaiseen ja tähän meneillä olevaan erittäin mielenkiintoiseen kauteen.
Hyökkääjä Julius Rantaeskolan sopimus on purettu yhteisymmärryksessä.
– Aloite oli pelaajan. Harmi sinällään, sillä hänelle oli kaavailtu johtavaa roolia A-junioreidemme joukkueessa, kommentoi Kerttula.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- NHL-pomolta karu paljastus Rasmus Ristolaisesta
- Ura paketissa – yli 600 ottelun NHL-hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan!
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Vapaiden markkinoiden kärkinimi löysi uuden NHL-seuran – yllättävä sopimus!
- Kärpät kiinnitti yli 300 Liiga-ottelun sentterin: ”Loukkaantumisista johtuen tarvitsimme vahvistusta”
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!