URHOtv ei aio vetäytyä – "Kausi läpi suunnitellusti"

Kauppalehti uutisoi keskiviikkona, että mm. SM-liigan televisiointioikeudet vielä kuluvan kauden omistavan URHOtv:n taloudellinen tulos on heikko. Edellisellä tilikaudella yritys oli tehnyt peräti 12 miljoonan tappiot ja kolmen toimintavuotensa aikana tappiota on kertynyt peräti 24 miljoonaa euroa.
Kanavan johtaja Juha-Pekka Louhelainen vakuuttelee, että liigan televisioinnit eivät ole vaarassa yhtiön hankalasta tilanteesta huolimatta.
– Totta kai pystymme viemään kauden läpi suunnitellusti. Perustelevisiosta näytämme neljä ottelua viikoittain, ja lisäksi otteluita on nähtävissä netistä, Louhelainen kertoi Helsingin Sanomien verkkosivuilla.
Louhelainen kertoo, että tappiollinen toiminta on ollut odotettua uuden kanavan lanseerauksen myötä. Hän myös vakuuttelee, että UrhoTV:lla on myös tulevaisuutta.
– Tv-kanavan perustaminen vaatii raskaita investointeja alussa. Mikään kanava ei ole tullut alle viidessä vuodessa kannattavaksi, vaikka muuta väitettäisiin.
– Lähitulevaisuus näyttää hyvältä. Nettimyyntimme on ollut vilkkaampaa kuin viime vuonna. Meillä on 150 000 nettiasiakasta ja 130 000 kuukausitilaajaa.
Jääkiekon SM-liigan lisäksi kanavalla on oikeudet myös Lentopallon Mestaruusliigaan ja Korisliigaan.
- Colorado Avalanche koki kauhunhetkiä – supertähti telottiin tylyllä päätiltillä: ”H*elvetin likaista”
- NHL:n entinen ongelmapelaaja Jake Virtanen hölmöili Sveitsissä – tuoreimpien lähtöpassien taustalla idioottimainen temppu!
- Viime kaudella Liigassa pelannut venäläisvahti avautui: ei tuntenut oloaan turvalliseksi Suomessa sodan alettua
- IS: Tällaisia ihmisiä ja treenaajia Pavel Datsjuk ja Ilja Kovaltshuk olivat Jarno Koskirannan mukaan: ”Se oli aika erikoinen juttu”
- Patrick Kane teki tilanteestaan ison paljastuksen!
- NHL:ssä rysähti todellinen jättidiili – lähes 50 miljoonaa dollaria!
- Lähde: NHL-seuralla radikaali ratkaisu vireillä – tähtihyökkääjästä halutaan eroon!
- Ulkomaalaisvahvistuksen taso ei vastannut Liiga-seuran odotuksia – Euroopan huippuseura kaappasi!
- Sport sai karuja uutisia – ruotsalaishyökkääjän kausi on paketissa
- Tappara hankki lainamaalivahdin Mestiksestä – saapuu paikkaamaan loukkaantumista
- Tapparan hyökkääjä vaihtaa toiseen Liiga-seuraan!
- Tyhjennysmyynti alkaa? IL: Liigan supertähteä viedään isompiin ympyröihin
- Ilveksen tähti lähtökuopissa? IL: Haaveilee isommista ympyröistä: ”En aio kieltäytyä”
- Yllättävä veto! Detroit viskasi miljoonamiehensä siirtolistalle
- Patrick Kane teki tilanteestaan ison paljastuksen!
- NHL:ssä leivotaan jo seuraavaa jättitreidiä? Tähtipelaajalta suora vihjaus tulevasta seurastaan
- Aleksandr Ovetshkin kertoo, miksi joutui luopumaan ikonisesta visiiristään: ”Alkoi itkemään liigalle…”
- Ismo Lehkonen otti kantaa Kalle Maalahden rajuihin SaiPa-kommentteihin: ”Ei helvetti, mitä täällä oikein meinataan touhuta?”
- Toni Rajalan haastattelusta tuli nettihitti – suomalaista sanontaa ei ymmärretty Sveitsissä
- ES: SaiPa-konkari paljastaa – harjoituksetkaan eivät enää kiinnosta pelaajia