Ruotsalaisseuralle kova kolaus – kotiin palannut olympiavoittaja pitkälle sairaslomalle

Täksi kaudeksi kotikonnuilleen ja MoDoon palannut Samuel Påhlsson joutuu olemaan pitkään sivussa akillesvamman vuoksi.

34-vuotias ruotsalainen loukkasi itsensä seuran harjoituksissa. Miehen akillesjänne repesi kuntosalilla ja näillä näkymin hyökkääjä on sivussa loppuvuoden ajan.

– Tämä on hyvin surullista joukkueelle, mutta vielä surullisempaa Samuelille, joka palasi seuraan innokkaana. Tilanne on nyt kuitenkin tämä ja meidän on katsottava eteenpäin, toimitusjohtaja Markus Näslund toteaa seuran tiedottessa.

Liki 800 NHL-runkosarjapeliä uurastanut Påhlsson teki kesällä sopimuksen Elitserienin MoDo:n kanssa. Kaiken kaikkiaan kokenut hyökkääjä on pelannut Pohjois-Amerikassa 11 kauden ajan. Mies on voittanut urallaan olympiakultaa ja Stanley Cupin mestaruuden.


Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!

  • Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
  • Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
  • Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.