Asiantuntija ymmärtää Summasta ja haukkuu Avangardin seurajohdon
Yhdeksän vuotta Avangard Omskissa eri valmennustehtävissä ollut Igor Zhilinski ymmärtää täysin Raimo Summasta, joka päätti yllättäen erota KHL-pestistä (lue uutinen).
Zhilinskin sanoista voi päätellä, että Avangardin johdossa ei välttämättä työskentele oikeita henkilöitä oikeilla paikoilla.
– Tietenkin tilanne on poikkeuksellisen. Voitte tuomita, jos valmentaja muutamaa päivää ennen harjoituskauden alkua kieltäytyy velvollisuuksistaan. Mielestäni tämä on hölynpölyä ja taustalla on todennäköisesti erittäin vakavia syitä. En ole työskennellyt enää kuukausiin Avangard Omskissa ja ainoastaan Summanen voi tietää varmasti, mitä on tapahtunut, Zhilinski sanoo uutistoimisto BK55:lle.
Zhilinski haukkuu samalla Avangardin seurajohdon, joka ei ole kartalla nykyjääkiekon vaatimuksista.
– Sanon ainoastaan yhden olennaisen yksityiskohdan. Avangardin avainasemissa työskentelee edelleen ihmisiä, jotka ovat kaukana ammattimaisesta jääkiekosta. Kun tilanne on tämä, niin periaatteessa voit odottaa mitä tahansa.
Zhilinski on työskennellyt sekä edustusjoukkueessa että nuorisopuolella Avangard Omskissa. Miehellä on myös pelikokemusta useiden vuosien ajalta Avangardista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sport kiinnitti ruotsalaispuolustajan – ”Monikäyttöinen pelaaja”
- Näin paljon maksaa olut olympialaisten jääkiekko-otteluissa
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Kerkola: uusi Liiga-seura!
- Vatsatauti! Suomea uhkaa jopa luovutus Kanadaa vastaan – ”Koko ajan käydään keskustelua”
- Jättipommi: Risto Dufva sai uuden valmennuspestin!
- Katastrofi! Naisleijonien joukkueessa riehuu vatsatauti
- Kisaturistit huomio! Yksi asia aiheuttaa olympialaisissa isoja ongelmia – ”Tällaista on Italiassa”
- SK: Joni Ortio hyppää kilpailijan leiriin Liigassa!
- Topi Nättinen antoi palaa – laukoi IS:lle kovan väitteen Kärppien oudosta tempauksesta
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- SK: Ässät teki kaappauksen Ilveksen leiristä!
Yhdeksän vuotta Avangard Omskissa eri valmennustehtävissä ollut Igor Zhilinski ymmärtää täysin Raimo Summasta, joka päätti yllättäen erota KHL-pestistä (lue