Elitserien-seura koki pahoja menetyksiä – "Täytyy jatkaa eteenpäin"
Frölunda Indians on haastavassa tilanteessa, kun seura yrittää naarata täsmähankintoja menettyjen avainpelaajien tilalle.
Viime kaudella seurassa kiekkoilleet Mika Pyörälä ja Fredrik Pettersson vaihtoivat KHL-liigaan tulevalle kaudelle. Pyörälä suuntasi Amur Habarovskiin ja Pettersson Donbass Donetskiin. Kaksikko jätti Frölundaan 80 tehopisteen ja 38 maalin kokoisen aukon.
– Erityisesti ”Freddan” korvaaminen on vaikeaa. Varsinkin, kun hän on niin iso pelaaja täällä Göteborgissa, hyökkääjä Fredrik Sjöström toteaa Expressenille.
Frölunda tippui keväällä pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella. Pyörälän ja Petterssonin paikkaaminen ei käy käden käänteessä, joten seuralla on kova haaste saada iskukykyinen porukka kasaan ensi kaudeksi.
– Meidän täytyy jatkaa eteenpäin. Nyt on saatava vahvistuksia ja löydettävä laadukkaita pelaajia, Sjöström korostaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yli 300 NHL-ottelun puolustaja ollut koko kauden pelaamatta – nyt löytyi uusi seura
- USA:n kapteenilta vuolaat kehut Suomelle – paljasti olevansa huolissaan taudin leviämisestä
- Tero Lehterältä hämmentävä temppu USA-ottelussa: ”Nyt näette kun valmennus teki virheen”
- TPS:llä katastrofaalinen ilta – tappiputki venyy ja paukkuu
- Viime hetken käänne: NHL-tähti ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies mukaan
- KooKoolta järkälemäinen sopimusuutinen: ”Tiedetään hyvänä tuloksentekijänä”
- Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen pahoittelee asiatonta käytöstään: ”Mitä eilen pelin jälkeen tapahtui…”
- Naisleijonien ketjut Yhdysvaltoja vastaan julki!
- NHL-supertähti lähtee olympialaisiin karmeassa kunnossa – raju kuva julki
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
Frölunda Indians on haastavassa tilanteessa, kun seura yrittää naarata täsmähankintoja menettyjen avainpelaajien tilalle.
Viime kaudella seurassa kiekkoilleet Mika Pyörälä ja Fredrik Pettersson vaihtoivat KHL-liigaan tulevalle kaudelle. Pyörälä