Jukka Jalonen paljastaa: "Tässä tapauksessa MM-kisojen passeja jätetään leimaamatta"
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalosella on MM-kisojen miehistö pikku hiljaa muotoutumassa, mutta kysymysmerkkejä löytyy yhä eritoten NHL:n suunnalta.
Jalonen paljastaa MMkisat2012-sivustolle, missä tapauksessa kisapasseja jätetään turnauksen jo alettuakin leimaamatta tarkoituksena odottaa lisää NHL-apuja.
– Lähtökohta on lyödä joukkue lukkoon siinä vaiheessa, kun ensimmäinen kierros NHL:n playoff-peleistä on päättynyt. Mutta tässä maailmassa on tottunut siihen, että ei kannata mitään kiveen hakata ja lyödä selkää seinää vasten, Leijona-luotsi tietää.
– Jos me todetaan, että jollekin pelipaikalle tarvitaan yksi pelaaja ja meidän ei tarvitse leimata kaikkia passeja, niin voi olla että me odotetaan toinen NHL:n playoff-kierros. Tietenkin meidän pitää ynnätä se tarkkaan, milloin se kierros loppuu. Esimerkiksi jos sarja menee seitsemänteen peliin, niin onko se yhtäkkiä jo puolivälieriä tai välieriä mitä täällä pelataan, ja kannattaako sinne enää ottaa ketään.
Jalonen painottaa, että mitään keskivertomiestä ei jäädä odottamaan.
– Siinä tilanteessa pitää tulla jotain poikkeuksellista sieltä. Ja meillä on totta kai muutama pelaaja, jotka toisivat jotain poikkeuksellista NHL:stä. Mutta onko tarvetta lähteä odottamaan ja aiheuttamaan pientä epävarmuutta joukkueeseen. Sitä pitää meidän puntaroida. Se ei ole ykköslähtökohta missään nimessä, että passeja jätetään leimaamatta kisojen alettua.
Jukka Jalosen haastattelun voi kokonaisuudessaan lukea täältä!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- USA:n kapteenilta vuolaat kehut Suomelle – paljasti olevansa huolissaan taudin leviämisestä
- Tero Lehterältä hämmentävä temppu USA-ottelussa: ”Nyt näette kun valmennus teki virheen”
- TPS:llä katastrofaalinen ilta – tappiputki venyy ja paukkuu
- Viime hetken käänne: NHL-tähti ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies mukaan
- KooKoolta järkälemäinen sopimusuutinen: ”Tiedetään hyvänä tuloksentekijänä”
- Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen pahoittelee asiatonta käytöstään: ”Mitä eilen pelin jälkeen tapahtui…”
- Naisleijonien ketjut Yhdysvaltoja vastaan julki!
- NHL-supertähti lähtee olympialaisiin karmeassa kunnossa – raju kuva julki
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- Vahvistus tuli: NHL:stä lähtöpassit saanut Juho Lammikko palaa tuttuun seuraan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalosella on MM-kisojen miehistö pikku hiljaa muotoutumassa, mutta kysymysmerkkejä löytyy yhä eritoten NHL:n suunnalta.
Jalonen paljastaa