Viime kaudella Espoon Bluesin paidassa SM-liigan hopeaa voittanut Pentti Nöyränen liittyy Jukureihin kauden mittaisella sopimuksella. 28-vuotias Nöyränen on pelannut urallaan 225 ottelua SM-liigassa ja pisteiden valossa parhaalla kaudellaan 2009-2010 hän teki SaiPan paidassa tehot 6+8=14.

– On hienoa päästä perinteikkään Mestiksen kärkiseuran Jukureiden matkaan toteuttamaan seuran asettamia tavoitteita. Olen todella innoissani, kun voin tuoda oman panokseni Jukureiden taitavaan joukkueeseen omalla kokemuksellani ja osaamisellani, iloitsee Nöyränen seuran tiedotteessa.

Jukureiden päävalmentaja Jarno Pikkarainen on tyytyväinen Pentti Nöyräsen sopimuksesta:

– Onneksi pystyimme reagoimaan nopeasti loukkaantumisten keskellä. Nöyränen tuo luisteluvoimaa ja paljon kokemusta Jukureihin. Hän on voittavan joukkueen voittava pelaaja, Pikkarainen kommentoi.