KHL:n maanantain otteluiden suomalaisnimi oli Sibir Novosibirskin hyökkääjä Jori Lehterä. Hän teki kaksi maalia seuran voittaessa hallitsevan mestarin Salavat Julajev Ufan 6-3. Lehterän seurakaveri Vladimir Tarasenko onnistui maalinteossa kolmesti.

Karri Rämö torjui Avangard Omskin maalilla seuran kukistaessa Kari Jalosen valmentaman Nizhny-Novgorodin Torpedon rankkarikisan päätteeksi 3-2. Moskovan Dynamon Janne Jalasvaara syötti Sergei Konkovin 5-5 -tasoitusmaalin 6-5 -vierasvoitossa Metallurg Magnitogorskista. Tshekin maajoukkuehyökkääjä Marek Kvapil vastasi voittomaalista.

Hannu Jortikan luotsaama Amur Habarovsk murskasi Moskovan Spartakin 6-1 ja jatkaa Omskin jälkeen itäisen konferenssin kakkosena. Jortikan alaisuudessa Habarovsk on noussut alkukauden suureksi yllättäjäksi ja Kiinan rajan tuntumassa sijaitsevassa Habarovskissa on puhjennut todellinen kiekkokuume.