Pikkuleijonat liekeissä MM-jäillä – tämä asia selittää voittoputken
Alle 18-vuotiaiden MM-turnaus on käynnistynyt vahvasti Suomen osalta. Pikkuleijonat on voittanut kaikki kolme alkulohkon otteluaan Slovakiassa.
Päävalmentaja Tuomo Ropo kommentoi turnauksen alkua sunnuntaina Pikkuleijonien mediatilaisuudessa.
– Kolme voittoa kolmesta pelistä on tietysti hyvä asia. Pelillisesti erityisen positiivista on ollut meidän hyökkäysaika ja kiekollinen peli, Ropo sanoi.
– Tiedostamme kuitenkin, että vastustajat kovenevat turnauksen edetessä, ja esimerkiksi Kanada tuo erilaisen haasteen. Valmistautuminen jatkuu, ja painopiste on palautumisessa sekä pelivalmiudessa, Ropo lisäsi.
Suomea odottaa vielä lohkovaiheessa kova kohtaaminen Kanadaa vastaan. Kanada on nuorten kisojen hallitseva tuplamestari.
– Kanadaa vastaan odotetaan selvästi erilaista, kovempaa ja intensiivisempää peliä. Mitään akuuttia huolta ei ole, mutta valmiina pitää olla.
”Yhteishenki, täysillä tekeminen ja hetkessä eläminen”
Ropo korostaa joukkueen yhtenäisyyttä, joka on rakentunut pitkän yhteisen matkan aikana.
– Me painotamme omia vahvuuksia ja yhdessä tekemistä. Joukkueessa on vahva henki ja paljon positiivista energiaa. Erityisesti korostuu teema “yhdessä vastaan kaikki”, ja se näkyy myös peleissä ja fanien tuessa. Yhtenäisyys, yhteishenki, täysillä tekeminen ja hetkessä eläminen ovat meillä isoja teemoja.
– Korostamme sitä, että kun harjoitellaan tai pelataan, se tehdään täysillä. Muuten ollaan rennosti. Pelin aikana pystytään palaamaan teemoihin nopeasti ja toimimaan yhdessä.
– Kun kysyimme pelaajilta, mikä erottaa meidät muista joukkueista, niin kaikki olivat sitä mieltä, että yhtenäisyys. Se ei näy pelkästään pelaamisessa vaan kaikessa tekemisessä. Meillä on todella hyvä meininki ryhmässä.
Suomi nappasi lauantaina 5–4-jatkoaikavoiton kisojen isäntämaasta Slovakiasta maan äänekkään kotiyleisön edessä.
– Meidän iso teema Slovakia-pelissä oli “yhdessä vastaan koko halli”. Siellä oli melkoinen tunnelma ja rumpujen pauke, ja meidän koppi haki voiton sieltä, joten tunnelma oli pelin jälkeen sen mukainen.
Suomi johtaa lohkoa kahdeksalla pisteellä. Perässä tulevat Slovakia ja Kanada. Ottelu Kanadaa vastaan pelataan huomenna maanantaina klo 15.00 Suomen aikaa.
Väinö Helenius
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tappara kesti KooKoon rynnistyksen – Liigan mestari ratkeaa seiskapelissä
- NHL:n entinen supertähti matkalla Sveitsin liigaan? ”Hyvä tarjous pöydällä”
- Tshekin joukkue MM-kisoihin julki – yksi huippuvahvistus NHL:stä vielä epävarma
- Nyt jysähti – Liigan pistetykki siirtyy Jokereihin!
- Urheilucast: Jokerit hieroo jättiluokan NHL-hankintaa – Leijonien MM-tähti kiikarissa!
- Dominik Pavlat: uusi joukkue!
- Leijonat murskasi Ruotsin – asiantuntija sai tarpeekseen konttaamisesta
- Ruotsi teki poikkeuksellisen päätöksen: tältä MM-joukkue näyttää!
- Juhamatti Aaltonen näki MTV:n lähetyksessä Leijonien MM-joukkueen – yksi jymy-yllätys iski silmään
- Salavideo leviää somessa: Nathan MacKinnon loksautti leuat
- Sensaatio on valmis – tämä maa nousee jääkiekon MM-kisoihin 20 vuoden tauon jälkeen!
- Nyt jysähti – Liigan pistetykki siirtyy Jokereihin!
- Urheilucast: Ilves löysi todellisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- Urheilucast: HIFK-hyökkääjän sopimus revittiin yllättäen – siirtyy Kärppiin!
- Miro Karjalainen: ensi kauden seura selvillä!
- IS: Liigassa ja NHL:ssä pelannut suomalaistähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- Katso Liiga-finaali ilmaiseksi – KooKoo-Tappara tv-lähetykset ja selostaja
- Kovia tehoja Itävallassa takonut kanadalaispakki siirtyy Liigaan!
- Matias Mäntykivi lähtee – saa pelikaverikseen toisen entisen Ilves-tähden
- Ei hyvältä näytä – Leijonille karu uutinen!