Mikkelin Jukurit on pistänyt tuulemaan siirtomarkkinoilla. Mikkeliläisseuraan liittyvät uusina pelaajina hyökkääjät Aleksi Sinkkonen, 23, Aaro Chrons, 20, ja Elias Koponen, 23, sekä puolustajat Patrik Satosaari, 24, ja Elias Ruusu, 24.

Sinkkonen pelasi tällä kaudella Mestiksessä Ketterän riveissä. 42 ottelussa hän tykitti 21 maalia ja 28 tehopistettä. Aiempaa Liiga-kokemusta hänellä on SaiPasta ja HPK:sta.

Chrons pelasi suurimman osan kaudesta Pelicansin A-nuorissa ja takoi pisteitä kovalla tahdilla. Liigan puolella hän pelasi 18 ottelua ja viimeisteli niissä kolme maalia.

Koponen kiekkoili Mestiksessä IPK:ssa. Runkosarjassa hän nakutti 35 otteluun 39 tehopistettä. Pudotuspeleissä Koponen tykitti 12 otteluun käsittämättömät 22 tehopistettä.

Puolustajista Ruusu on kiekkoillut viime kaudet Ranskan pääsarjassa. Satosaari on puolestaan pelannut neljä viime kautta yliopistosarja NCAA:ssa.

Samalla Jukurit kertoi tehneensä muitakin sopimuksia, joista seura tiedottaa myöhemmin.

LUE MYÖS