Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen on pahoitellut käytöstään Jokereiden ja Nokian Pyryn välisen ottelun jälkeen. Valtonen kertoi asiattomasta käytöksestään Jokereiden sosiaalisen median kanavissa.

– Meillä oli napakka peli. Pelin lopussa saatiin maali omiin ja hävittiin peli. Oli tunteet pinnassa varmaan kaikilla ja matkalla koppiin meidän kannattaja näytti kenkiä meidän valmennukselle. Mä siihen reagoin epäasiallisella tavalla, mikä ei kuulunut siihen hetkeen.

– Se, mitä eilen pelin jälkeen tapahtui, ei edusta meidän joukkueen, Jokereiden eikä mun omia arvoja, ja pahoittelen tapahtunutta.

Myös Jokereiden puheenjohtaja Mikko Saarni kommentoi välikohtausta.

– Perjantaina tapahtunut ei vastaa Jokereiden arvoja organisaationa eikä joukkueena. Asia on käsitelty huolellisesti ja sen vaatimalla vakavuudella. Nyt keskitymme tulevaan ja tuleviin kauden tärkeimpiin peleihin.

Helsingin Jokerit

@jokerithc
Urheilu herättää tunteita, ja se yhdistää meitä. Arvostetaan ja kunnioitetaan toinen toisiamme. Se koskee niin seurajohtoa, valmennusta, pelaajia, toimistoa kuin faneja - Koko yhteisöä.

#Jokerit

LUE MYÖS: