Nuorten Leijonien kapteeni: suoraa tekstiä tappion jälkeen
Nuoret Leijonat hävisi jatkoajalla Tshekille numeroin 1-2 alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Tappio oli Suomelle turnauksen ensimmäinen.
Ottelu oli Suomelle alkulohkon ensimmäinen kova testi. Joukkue ei saanut alussa kunnon otetta pelistä, nimittäin Veeti Väisänen ajettiin suihkuun vain minuutin pelin jälkeen. Tämä oli omalta osaltaan sotkemassa Suomen tekemistä.
– Ei saatu sellaista henkistä latautumista optimaaliseen tilaan. Tietysti se on inhimillistä, kun tulee iso jäähy alkuun ja kaveri pystyy siitä rokottamaan ja viisi minuuttia vaan käytännössä puolustat, syöt kumia ja heittelet sitä 60 metriä toiseen päätyyn. On inhimillistä, että latautuminen ei siinä kohtaa oikein osu ja asiat ei mene niin kuin haluaisi, Nuorten Leijonien kapteeni Aron Kiviharju kertoi SuomiKiekolle ottelun jälkeen.
Nuoret Leijonat paransi otteitaan ottelun edetessä varsinkin kolmanteen erään, mutta Kiviharjun mukaan herääminen tapahtui lopulta liian myöhään.
– Ehkä sitten myös olen vähän pettynyt itseeni ja joukkueeseen siinä ettei pystytty nopeammin palaamaan oikeille raiteille ja sitä kautta peli oli niin vaikea kuin oli. Mutta ylpeä siitä miten pelattiin tuo viimeinen 20 minuuttia, Kiviharju summaa.
Vahvan päätöseränsä turvin Suomi onnistui tasoittamaan ja venyttämään pelin jatkoajalle. Emil Hemming iski tasoituksen vain 20 sekuntia ennen varsinaisen peliajan päättymistä.
– Kertoo sisukkuudesta ja periksiantamattomuudesta. Pitää ymmärtää että ollaan sitten johdossa tai tappiolla niin peli kestää 60 minuuttia ja sitä sääntöä seurattiin kyllä aika hyvin. Iso ja tärkeä lisäpiste meille ja voi olla jatkoa ajatellen erittäin tärkeä, Kiviharju toteaa.
Nuorten Leijonien vastus kovenee entisestään, kun lohkon päätösottelussa vastassa on Kanada. Kiviharju kertoo, mitä joukkueen täytyy erityisesti parantaa kyseiseen otteluun lähdettäessä.
– Fokus oikeisiin asioihin. Aika paljon lähdettiin tänään Tshekin tökkimiseen mukaan ja sitten kun tietää kuinka paljon Kanada sitä tekee vielä suhteessa Tshekkiin, niin kyllä meidän pitää mun mielestä se nyt ensimmäisenä fiksata. Ylipäätään täytyy olla valmiimpia ja vähän tiiviimpiä yhdessä niin sitä kautta se tulos tulee varmasti.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pistetykki teki valintansa: siirtyy Liigaan!
- JYP pelaajakaupoilla – haaviin suomalaislupaus Pohjois-Amerikasta!
- Lähde: Liigaan huhuttu SHL-tähti teki valintansa – tässä uusi osoite
- Urheilucast: Liigan rahaseura iski tarjouksen Leijonien MM-pelaajalle – valinta on nyt tehty!
- IS: Skandaali muhii Liiga-finaaleissa – näin KooKoon valmennus kommentoi asiaa
- Artturi Lehkosesta karu tieto
- Tappara kesti KooKoon rynnistyksen – Liigan mestari ratkeaa seiskapelissä
- NHL:n entinen supertähti matkalla Sveitsin liigaan? ”Hyvä tarjous pöydällä”
- Tshekin joukkue MM-kisoihin julki – yksi huippuvahvistus NHL:stä vielä epävarma
- Nyt jysähti – Liigan pistetykki siirtyy Jokereihin!
- Sensaatio on valmis – tämä maa nousee jääkiekon MM-kisoihin 20 vuoden tauon jälkeen!
- Nyt jysähti – Liigan pistetykki siirtyy Jokereihin!
- Urheilucast: Ilves löysi todellisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- Urheilucast: HIFK-hyökkääjän sopimus revittiin yllättäen – siirtyy Kärppiin!
- Miro Karjalainen: ensi kauden seura selvillä!
- IS: Liigassa ja NHL:ssä pelannut suomalaistähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- Katso Liiga-finaali ilmaiseksi – KooKoo-Tappara tv-lähetykset ja selostaja
- Kovia tehoja Itävallassa takonut kanadalaispakki siirtyy Liigaan!
- Matias Mäntykivi lähtee – saa pelikaverikseen toisen entisen Ilves-tähden
- Leijonat: Nämä pelaajat putosivat MM-joukkueesta!