Leijonilla on erikoinen tilanne – kuka on Suomen maalilla MM-kisoissa?

Suomen joukkueenjohto on mahdollisesti tiukan paikan edessä, kun Leijonien kisajoukkuetta kootaan toukokuun MM-turnaukseen.
Parhaassa tapauksessa tolppien väliin on useita halukkaita, joista valinnat täytyy pystyä tekemään. Tarjolla saattaa olla useita vahvoja kandidaatteja.
Leijonien 4 Nations -joukkueessa mukana olleet maalivahdit Juuse Saros (Nashville Predators), Kevin Lankinen (Vancouver Canucks) sekä Ukko-Pekka Luukkonen (Buffalo Sabres) voivat olla saatavilla MM-kisaryhmään.
Ainakin Saroksen ja Luukkosen NHL-kausi on päättymässä runkosarjaan, sillä Predators ja Sabres eivät ole pääsemässä pudotuspeleihin. Vancouver Canucksilla on vielä mahdollisuus, mutta joukkue on tällä hetkellä jäämässä ulos jatkosta.
Koko kolmikolla on jo taskussaan monivuotiset NHL-diilit, joten sopimustilanteeseen vedoten kukaan ei ole jäämässä pois. Nyt kyse on siitä, onko pelaajilla halukkuutta vetää maajoukkuepaitaa ylleen toistamiseen pitkän kauden päätteeksi.
Trion pitäisi olla terveenä, sillä kaikki kolme veskaria pelasivat viime NHL-kierroksella. Saros on jo alustavasti vihjannut olevansa kiinnostunut MM-edustuksesta.
MM-turnaus pelataan Ruotsissa ja Tanskassa 9. toukokuuta alkaen. Suomi pelaa Tukholmassa A-lohkossa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!