Toronton sylkykupin tarina kääntynyt – nyt syntyi upea seuraennätys
Toronto Maple Leafsin hyökkääjä Mitch Marnerin lähtökohdat kaudelle eivät olleet kaikkein helpoimmasta päästä.
Viime kevään pudotuspeleissä Marnerista tuli intohimoisen torontolaiskannattajakunnan sylkykuppi. Supertähti alisuoritti ratkaisuhetkillä, ja Toronton pelit päättyivät jälleen pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle.
Kesällä niin fanit kuin NHL-asiantuntijat vaativat Marnerin kauppaamista. Hyökkääjä piti kuitenkin päänsä viileänä kovassakin hiillostuksessa, eikä suostunut luopumaan sopimuksensa siirron estävästä pykälästä.
Tällä kaudella Marner onkin yllättäen ollut Toronton kirkkain tähti. 48 ottelussa hän on takonut tehot 15+52=67. Hän on parhaillaan NHL:n pistepörssissä neljäntenä, ja tällä tahdilla hän on iskemässä runkosarjassa 115 tehopistettä.
Viime yönä Marner kirjautti myös nimensä Toronton seurahistoriaan. Hänestä tuli eniten kahden tai useamman syöttöpisteen pelejä pelannut pelaaja Toronton historiassa. Marner on kerännyt vähintään kaksi syöttöpinnaa 123 ottelusta. Edellistä ennätystään piti hallussaan todellinen Toronto-legenda Börje Salming.
Marnerin nykyinen sopimus päättyy tähän kauteen, ja hänestä tulee kesällä vapaa agentti. Laitahyökkääjä tenaa runsaat 10,9 miljoonaa dollaria vuodessa, ja ansaitsee tämän kauden otteillaan myös roiman palkankorotuksen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-sopimus puretaan – Juho Lammikko vaihtaa maisemaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
