Näkökulma: Antti Pennanen teki rohkean ratkaisun – kiitosta satelee takuuvarmasti
Päävalmentaja Antti Pennanen ei valinnut ainuttakaan Liiga-pelaajaa mukaan Sveitsin EHT-turnaukselle. Kyse ei kuitenkaan siitä, etteikö kotimaan pääsarjassa olisi laadukkaita pelaajia. Pennasen päätöksen taustalla oli paljon käytännöllisempi syy.
Liigaa pelataan samaan aikaan Sveitsin EHT-turnauksen kanssa. Monet Liiga-seurat pelaavat turnauksen aikana kaksikin ottelua, ja jaossa on kriittisiä sarjapisteitä. Nyt joukkueet eivät joudu tulemaan toimeen ilman tähtipelaajiaan.
Ympäri Suomea Pennasen ratkaisu otetaan varmasti ilolla vastaan. Kansainväliset pelit ovat hienoja mahdollisuuksia pelaajille, mutta seuroille ne ovat harmillinen rasite. Parhaat pelaajat eivät saa kaipaamaansa lepoa, altistavat itsensä loukkaantumisille ja pahimmillaan eivät ole seurajoukkueen käytettävissä. Ja seurajoukkuehan pelaajan palkan maksaa.
Pelaajien kannalta ratkaisu on tietysti harmillinen. Monen unelma on ollut ulkojäiltä asti pukea joskus maajoukkuepaita päälleen, ja nyt rakenteellisista syistä johtuen he eivät saa edes mahdollisuutta tulla valituksi Leijoniin.
Päätöksellään Pennanen altistaa itsensä kovalle kritiikille niin kuin aina käy, kun rikotaan vanhoja normeja. Varmasti monet sosiaalisen median suunsoittajat saavat tästä lisää paukkuja ammusvarastoonsa, mutta Liiga-piireissä otetaan varmasti kaikki pienikin myötätuuli varmasti tyytyväisinä vastaan.
- Leijonat-hyökkääjä solmi sopimuksen Sveitsin mestarin kanssa
- Jussi Ahokkaalla upea alku AHL:ssä
- Liiga-viikon topit ja flopit: tässä ovat alkukauden MVP:t
- Artturi Lehkoselta huikea soolosuoritus – Coloradon pilkkakirves heilui heti perään
- Sebastian Aho hurjana NHL:ssä – Rasmus Ristolaisen ilta päättyi ikävästi
- Ei ole totta! Aleksander Barkovista murheellinen päivitys
- Aron Kiviharju palasi HIFK:n kokoonpanoon – avautui vaikeista loukkaantumisjaksoista
- Oula Palve avasi Sport-siirtonsa taustoja: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Näkökulma: Liigassa tehtiin käsittämätön ennätys – johtaako se valmentajapotkuihin?
- Florida tavoittelee Dylan Larkinia? Suomalaishyökkääjä voisi olla osa kauppaa
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”