NHL:ssä tiedotettiin maanantaina jälleen uusista muutoksista GM-portaassa.

Tällä kertaa asialla oli Washington Capitals, joka ilmoitti nostaneensa uudeksi general managerikseen seuran palkkalistoilla vuodesta 2009 asti olleen ja kolmen viime kauden ajan apulais-GM:nä toimineen Chris Patrickin, 48.

Patrick korvaa roolissa Brian MacLellanin, 65, joka ehti toimia Capitalsin GM:nä vuodesta 2014 alkaen. Seuran kahteen runkosarjavoittoon sekä yhteen Stanley Cupin voittoon johdattanut MacLellan jatkaa Capitalsissa taustalla kiekkotoimintojen presidenttinä.

Uutena GM:na aloittava Patrick toimi Capitalsin kykyjenetsijäpuolella vuosina 2009-2021 ennen nimitystään apulais-GM:ksi.

Washington Capitals

@Capitals
The Washington Capitals have promoted Chris Patrick to senior vice president and general manager.

Brian MacLellan, who served as general manager for the past 10 seasons, will remain as president of hockey operations, a position he has held since 2023.

#ALLCAPS

LUE MYÖS: