JYP-pomo avautui seuran kaudesta – paljasti myös taloudellisen tappion mittakaavan
JYPin puheenjohtaja Jukka Seppänen on julkaissut JYP-yhteisölle suunnatun avoimen kirjeen. Kirjeessään hän pyytää anteeksi kuluneen kauden surkeaa tulosta.
– JYPin 100-vuotisjuhlakausi päättyi onnettomasti. Tuloksemme on surkea kaikilla mittareilla. Juhlakaudesta tuli urheilullisesti fiasko, vaikka JYP panosti menestykseen rakentamalla seuran historian kalleimman joukkueen, jonka hinta syksyllä hipoi kolmea miljoonaa euroa, Seppänen kirjoittaa.
Seuran minimitavoite oli päästä kuuden parhaan joukkoon. Siinäkin tapauksessa seura oli arvioinut tekevänsä 300 000 euron taloudellisen tappion. Nyt ilman pudotuspelejä ja surkealla menestyksellä tappiot tulevat luonnollisesti olemaan huomattavasti suuremmat.
Seppänen arvioi, että suurin virhe kaudella oli valmentajavaihdoksen ajankohta, joka sotki koko loppukauden. Siitä puheenjohtaja kantaa vastuun.
– Se oli selkeä virhearvioni, Seppänen sanoo.
– Mitä on sitten tällaisen katastrofikauden jälkipyykki ja kuka kantaa vastuun? Seura pesee jälkipyykin kokonaisuudessaan kevään aikana. Minä kuitenkin tein ratkaisevimman virheen valmentajavaihdoksen ajankohdassa. Lupasin kantaa vastuun ja nyt mietin miten tässä tilanteessa vastuu kannetaan parhaiten. Onko eroaminen ja omien osakkeinen myyminen parasta vastuunkantoa? Onko parasta vastuunkantamista jäädä selvittämään sotkettu pesä? On paljon kysymyksiä, joihin ei ole vielä vastauksia. Asiat ovat monimutkaisia niin taloudellisesti kuin toiminnallisesti.
– Minulle käyvät kaikki vaihtoehdot. Toimin sen mukaan, mikä on JYPin etu ja siihen haemme vastauksia kevään aikana.
Voit lukea kirjeen kokonaisuudessaan alta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näkökulma: Vaasan Sport teki itsestään naurunalaisen – ja se oli aivan oikein
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Vaasan Sportilta karu tiedote: ”Tämä kausi on mennyt pieleen”
- Nyt se on varmaa! Leo Komarovin ura jatkuu
- Jarmo Kekäläinen putsaa pöytää: jakoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- HPK valotti viimein Kristian Vesalaisen tilannetta
- SaiPan hirmuputki venyy ja paukkuu! Ilveksen työmyyrä tykitti hattutempun
- JYP: iso jatkosopimusuutinen!
- Iso sopimusuutinen! Tähtivahti Patrik Bartosak jatkaa uraansa Liigassa
- Mikit unohtuivat päälle: härski vitsi päätyi NHL-lähetykseen
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!


